Wiadomości

Fałszywe telefony na 112 będą słono kosztować

25 listopada 2017, 19:59
fot. KWP
Z założenia osoby dzwoniące pod numer alarmowy 112 powinny prosić o pomoc. Niestety w rzeczywistości ponad 800 zgłoszeń dziennie jest fałszywych, ponieważ ludzie pytają się o pogodę czy też numer PIN. Teraz takie zachowania będą karane, a osobom robiącym sobie głupie żarty może grozić mandat w wysokości 1,5 tysiąca złotych lub nawet areszt.

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa w Gorzowie od grudnia 2013 roku i doskonale się sprawdza. Obecnie w WCPR pracuje 36 operatorów – na jednej 12-godzinnej zmianie jest ich sześciu. Codziennie operatorzy numeru 112 odbierają około 1200 telefonów, z czego prawie 800 to alarmy fałszywe lub po prostu głupie żarty.

Niepotrzebne telefony na numer alarmowy bardzo często wykonują natrętne dzieci, które dzwonią po kilkaset razy w ciągu jednej służby. Dzieje się tak, kiedy rodzice wyjmują z telefonu kartę SIM i dają komórkę dziecku do zabawy. Wtedy jedyny numer pod jaki można zadzwonić, to jest właśnie 112. Wśród takich przypadków był chłopiec, który bawił się telefonem i zadzwonił do WCPR prawie tysiąc razy. Oczywiście pod numer alarmowy dzwonią również osoby pijane i agresywne oraz takie, które pytają się o pomoc drogową, chcą zamówić pizzę czy taksówkę, sprawdzić pogodę czy też uzyskać numer PIN.

A przecież w każdej chwili, kiedy takie osoby blokują linię, ktoś inny może faktycznie potrzebować natychmiastowej pomocy, ale nie uzyska jej, bo nie może się dodzwonić. Jest to spore zagrożenie w przypadkach, kiedy liczą się minuty do przyjazdu karetki. Ponadto odbieranie fałszywych telefonów, to dodatkowa i niepotrzebna praca dla dyspozytorów.

Na szczęście, takich telefonów może być znacznie mniej lub wcale, ponieważ został znowelizowany Kodeks Wykroczeń, w którym wcześniej nie uwzględniano przypadków polegających na blokowaniu numerów alarmowych przez samo wykonywanie bezzasadnych połączeń. Art. 66 został uzupełniony o zapis mówiący o tym, że karze będzie podlegał ten "kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego". Karze będą podlegały również osoby blokujące wszystkie numery alarmowe czyli 997, 998 i 999.

Takim osobom będzie groziła kara aresztu, ograniczenia wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny. Nowe przepisy obowiązują od 19 listopada. Jak przyznają policjanci, bez problemu potrafią namierzyć żartownisi, którzy wykonują fałszywe połączenia, więc na pewno nie unikną kary.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości