Wiadomości

Modernizacja estakady kolejowej na półmetku [film]

8 listopada 2017, 11:48, ak
fot. gorzowianin.com
Prace przy remoncie estakady kolejowej w Gorzowie idą pełną parą. Obecnie zrealizowano 50 procent inwestycji i wszystko wskazuje, że wykonawca dotrzyma terminu zakończenia robót.

Pod koniec kwietnia 2017 roku ruszyła przebudowa estakady kolejowej w Gorzowie. Mamy początek listopada, a inwestycja jest już na półmetku.

-Obecnie na estakadzie została zdemontowana nawierzchnia torowa na długości ok. 1,7 km. Skuto też płytę betonową estakady w obrębie gorzowskiego dworca i nad 30 niszami na wschodnim odcinku obiektu. W około 70 procentach przeprowadzono roboty wzmocnienia murów oporowych. Trwają prace w 35 z 50 nisz estakady. To odnowa i wzmocnienie konstrukcji estakady. Będzie zapewniona odpowiednia nośność , sprawny i bezpieczny ruch pociągów. Odnowiona budowla pozwoli na ewentualne wprowadzenie drugiego toru i elektryfikację – opowiada Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK.

Natomiast podróżni korzystający z głównego dworca otrzymają gruntownie zmodernizowany peron nr 2, który nie był użytkowany od wielu lat. Zdemontowano tam wiatę peronową, która zostanie odtworzona w dawnym kształcie. Nowe schody, winda i pochylnie ułatwią dostęp do peronu dla osób niepełnosprawnych i z dużym bagażami.

Poprawę bezpieczeństwa w przejściu tunelowym i na peronach zapewni zainstalowanie urządzeń monitoringu. Bieżące, aktualne informacje o pociągach dostarczy podróżnym system dynamicznej informacji pasażerskiej, w który zostaną wyposażone perony nr 1 i 2 oraz peron nowego przystanku Gorzów Wielkopolski Wschodni.

Koszt inwestycji to 115 mln, z czego niemal 81 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przebudowa całej estakady kolejowej powinna zostać zakończona do 10 września 2018 roku.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości