Warta w Gorzowie coraz wyżej

31 października 2017, 16:25, red
fot. Anna Kluwak
Prezydent Miasta podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego, które będzie obowiązywało od wtorku 31 października 2017 od godziny 18.00 do odwołania. Wszystko przez podnoszący się poziom wody na Warcie, który przekroczył o kilkadziesiąt centymetrów stan ostrzegawczy.

Poziom ostrzegawczy dla Gorzowa wynosi 380 centymetrów, stan alarmowy – 440. We wtorek 31 października wynosił 406 cm. Obecny poziom Warty nie zagraża miastu i Gorzów jest w stanie poradzić sobie ze znacznie wyższym poziomem, co już w przeszłości nie raz miało miejsce.

- Wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego nie wiąże się w tej chwili z jakimkolwiek realnym niebezpieczeństwem dla mieszkańców. Ma na celu jedynie przekazanie komunikatu, że Warta jest w stanie wody wysokiej. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a służby przygotowane do działania – uspokaja Jarosław Żółtowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

Wały przeciwpowodziowe są w dobrym stanie i tylko w październiku były dwukrotnie kompleksowo sprawdzane przez urzędników magistratu, a w jednym przypadku dodatkowo także przez pracowników Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Od kilkunastu dni stan wody w rzece Warcie powoli, ale sukcesywnie podnosi się, co jest skutkiem obfitych opadów deszczu. Prognozy Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Gorzowie na najbliższe dni wskazują, że Warta będzie jeszcze przybierała.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości