Wiadomości

Ekspertyza w sprawie katedry gotowa, śledczy milczą

9 października 2017, 16:12, ak
fot. Marcin Kluwak
Od pożaru gorzowskiej katedry minęły już trzy miesiące i wciąż nie ma oficjalnej przyczyny pojawienia się ognia w wieży kościoła. Chociaż opinia jest gotowa, to prokuratura w Gorzowie nie chce póki co zdradzać co się w niej znajduje i jakie były przyczyny pożaru.

Nieoficjalnie o przyczynach pożaru gorzowskiej katedry mówi się wiele. W końcu od tamtego czasu minęły już trzy miesiące, a oficjalnego komunikatu w tej sprawie nadal nie ma. Według jednej z hipotez, to „elektryk z łapanki”, który miał się zająć naprawą projektora przyczynił się do pożaru.

Jednak do tej pory nikt z prokuratury nie chciał komentować sprawy, ponieważ czekano na ekspertyzę biegłych ze Szkoły Głównej Pożarnictwa w Warszawie. Jak udało się ustalić portalowi gorzowianin.com opinia biegłych, która miała wyjaśnić przyczyny pożaru gorzowskiej katedry jest już gotowa.

- To prawda, że opinia biegłych w sprawie katedry jest już gotowa. Jednak w tej chwili jest ustalane w jakiej formie i w jakim zakresie zostaną udzielone informacje na temat przyczyn pożaru – komentuje Roman Witkowski, rzecznik gorzowskiej prokuratury.

Odpowiedź na pytanie „co przyczyniło się do pożaru gorzowskiej katedry” powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku dni.

Wiadomo już, że remont katedry ma kosztować blisko 12 mln zł – do naprawy są organy (1 mln 800 tysięcy złotych), mechanizm zegarowy (400 tysięcy złotych), instalacja elektryczna i przeciwpożarowa (1 mln 500 tysięcy złotych). To dopiero początek dużej wyliczanki, która ostatecznie zakończyć się może nawet na kwocie 20 milionów złotych. Na prace remontowe 3,360 mln zł przekazał rząd, 1 mln zł uzbierała diecezja, a ubezpieczyciel wypłaci natomiast 3 mln zł.

Prace remontowo-budowlane mają rozpocząć się pod koniec października. Wokół wieży ma zostać ustawione rusztowanie, które zabezpieczy kopułę i mury. Później staną dźwigi i budowlańcy będą powoli ściągać wszystkie spalone elementy.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości