Twisty dla Gorzowa [zdjęcia]

22 września 2017, 11:10, red
Gorzów wychodzi z kanałów i wspina się na wyżyny. Dosłownie i w przenośni. Chodzi o nowoczesne tramwaje, które wyprodukuje dla nas bydgoska PESA. W piątkowe przedpołudnie w siedzibie MZK w końcu podpisano umowę na dostawę 14 nowoczesnych pojazdów.

Gorzów był jedynym miastem w Polsce, po którym jeździły (i wciąż jeżdżą) prawie zabytkowe tramwaje. Dla niektórych miłośników komunikacji jest to prawdziwy skansen, bo takie pojazdy jak gorzowskie „helmuty” spotykane są coraz rzadziej. Wszystkie miasta posiadające komunikację tramwajową już dawno wykorzystały środki unijne i zakupiły nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy. Tylko nasze miasto było na szarym końcu. Do dzisiaj.

W czwartkowe przedpołudnie, w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji uroczyście podpisano umowę z bydgoską Pesą. Dokumentami wymienili się prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki oraz Robert Świechowicz, prezes PESA Bydgoszcz S.A. Wszyscy zgromadzeni mogli też po raz pierwszy zobaczyć, jak będą wyglądać tramwaje, które za 2-3 lata wozić będą mieszkańców naszego miasta. - Będą dwie kabiny motorniczego, platformy dla wózków dziecięcych i dla inwalidów. Pojazd będzie miał 170 miejsc, w tym 48 siedzących. Tramwaje będą nowoczesne, klimatyzowane, ze wszystkimi udogodnieniami, które są obecnie na rynku i jakie oczekuje na dzisiaj pasażer – wyjaśniał Roman Maksymiak, prezes MZK. Pesa Twist będzie tramwajem 3-członowym o długości ponad 24 metrów. Będzie to pojazd w 100% niskopodłogowy.


Według zapewnień, pierwszy tramwaj dotrze do Gorzowa do końca 2018 roku bądź na początku 2019 roku. - Pesy do Gorzowa docierać będą w cyklicznie. Na początku przyjedzie tylko jeden tramwaj, później 3, 3 i 4 sztuki. Razem będzie ich 14 – tłumaczy Maksymiak.

Zanim jednak do Gorzowa przyjadą nowoczesne tramwaje, trzeba będzie przystosować do nich zajezdnię. - Mamy 6 miniprojektów związanych z myjnią, obsługą tramwajów. Cała aparatura związana z obsługą tramwajów będzie na dachu pojazdów, więc wychodzimy z kanałów i przedostajemy się na górę.

Fotoreportaż


1/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

1/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

2/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

2/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

3/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

3/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

4/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

4/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

5/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

5/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

6/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

6/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

7/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

7/7 Jak wyglądają nowe tramwaje dla Gorzowa?

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->