Śmieci od nowa jeszcze w tym roku

14 września 2017, 11:26, ak
Na terenie Gorzowa szykuje się kolejna rewolucja śmieciowa. Jednak tym razem, ma ona ułatwić mieszkańcom segregację odpadów na pięć frakcji – papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane. Co istotne, opłaty za wywóz śmieci nie zmienią się.

Obecny system segregacji śmieci na terenie Związku Celowego Gmin MG6, czyli podział na biodegradowalne i zielone, pozostałe odpady komunalne i szkło jest po prostu nieudolny. Wiele osób krytykowało to rozwiązanie już od samego początku.

Jednak jeszcze w tym roku na terenie Gorzowa zostaną wprowadzone nowe zasady segregowania odpadów - zamiast do trzech, odpady trafią do pięciu pojemników.

Śmieci będą dzielone na pięć frakcji – papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane. Co istotne, zwiększenie liczby pojemników w altanach śmieciowych nie będzie wiązało się z żadnymi podwyżkami opłat za wywóz śmieci. Stawka zostaje ta sama – 13 zł za odpady segregowane i 19 zł na odpady niesegregowane. Jeżeli ktoś będzie chciał zmienić swoją deklarację, to będzie mógł zrobić to bez problemu, ponieważ pojawią się nowe druki. W przypadku osób mieszkających w blokach, to tutaj decyzje podejmuje zarząd spółdzielni lub wspólnoty na spotkaniu z mieszkańcami.

Natomiast co do osób mieszkających w domkach jednorodzinnych, nie muszą się obawiać, że przed ich posesją stanie nagle 5 kubłów na śmieci – nic z tego. Jeżeli właściciel domu jednorodzinnego zdecyduje się na segregację śmieci, to dostanie jeden kubeł i cztery worki. A osoby niesegregujące dostaną czarny kubeł.

Te wszystkie zmiany mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Zanim jednak pojawi się konkretna data, wszystkie procedury przetargowe, w tym wybór nowego operatora muszą zostać zakończone. Ponadto przed wprowadzeniem nowego systemu, MG6 planuje kampanię edukacyjną i informacyjną, jak prawidłowo segregować śmieci według nowych zasad.   


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości