Wiadomości

Śmieci od nowa jeszcze w tym roku

14 września 2017, 11:26, ak
Na terenie Gorzowa szykuje się kolejna rewolucja śmieciowa. Jednak tym razem, ma ona ułatwić mieszkańcom segregację odpadów na pięć frakcji – papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane. Co istotne, opłaty za wywóz śmieci nie zmienią się.

Obecny system segregacji śmieci na terenie Związku Celowego Gmin MG6, czyli podział na biodegradowalne i zielone, pozostałe odpady komunalne i szkło jest po prostu nieudolny. Wiele osób krytykowało to rozwiązanie już od samego początku.

Jednak jeszcze w tym roku na terenie Gorzowa zostaną wprowadzone nowe zasady segregowania odpadów - zamiast do trzech, odpady trafią do pięciu pojemników.

Śmieci będą dzielone na pięć frakcji – papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane. Co istotne, zwiększenie liczby pojemników w altanach śmieciowych nie będzie wiązało się z żadnymi podwyżkami opłat za wywóz śmieci. Stawka zostaje ta sama – 13 zł za odpady segregowane i 19 zł na odpady niesegregowane. Jeżeli ktoś będzie chciał zmienić swoją deklarację, to będzie mógł zrobić to bez problemu, ponieważ pojawią się nowe druki. W przypadku osób mieszkających w blokach, to tutaj decyzje podejmuje zarząd spółdzielni lub wspólnoty na spotkaniu z mieszkańcami.

Natomiast co do osób mieszkających w domkach jednorodzinnych, nie muszą się obawiać, że przed ich posesją stanie nagle 5 kubłów na śmieci – nic z tego. Jeżeli właściciel domu jednorodzinnego zdecyduje się na segregację śmieci, to dostanie jeden kubeł i cztery worki. A osoby niesegregujące dostaną czarny kubeł.

Te wszystkie zmiany mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Zanim jednak pojawi się konkretna data, wszystkie procedury przetargowe, w tym wybór nowego operatora muszą zostać zakończone. Ponadto przed wprowadzeniem nowego systemu, MG6 planuje kampanię edukacyjną i informacyjną, jak prawidłowo segregować śmieci według nowych zasad.   

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości