Wiadomości

Gorzowska katedra z rządowym dofinansowaniem

8 września 2017, 17:24, ak
fot. Anna Kluwak
Remont katedry w Gorzowie ma ruszyć w październiku. Do tej pory ma zostać przygotowany projekt techniczny i kosztorys napraw. Wiadomo, że odbudowa katedry pochłonie kilkanaście milionów złotych.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło 1 lipca. Od tamtej pory kościół jest zamknięty dla wiernych, a msze św. odbywają się w Przemysłówce. Obecnie firma z Wrocławia zajmuje się przygotowaniem projektu technicznego oraz kosztorysu odbudowy katedry.

Wiadomo, że drewniana konstrukcja wieży jest w 80 proc. spalona. A pierścienie spinające wieżę katedralną są odkształcone - zostały założone podczas remontu w latach dziewięćdziesiątych. Prace konstrukcyjne będą bardzo trudne i zostaną wykonane w pierwszej kolejności.

Koszt remontu katedry w Gorzowie będzie wahał się w granicach 11-12 mln zł. - Decyzją pani premier do Gorzowa trafi 3 mln 360 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Te pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę wieży i renowację zabytkowych organów. Eksperci zakończyli już swoje prace, została także wybrana firma, która przygotowuje projekt techniczny. Dlatego też prace budowlane powinny rozpocząć się w październiku – komentuje Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.  

Oczywiśce oprócz 3 mln 360 tys. zł rządowego dofinansowania, do kurii biskupiej na remont katedry wpłynęłuy pieniądze od wiernych, przeróżne datki oraz odszkodowanie od ubezpieczyciela. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości