Miasto dołoży do najważniejszych inwestycji drogowych

5 września 2017, 10:51, ak
fot. Marcin Kluwak
Władze Gorzowa stanęły pod ścianą, jeżeli chodzi o budowę deptaka i przebudowę ul. Sikorskiego oraz rozbudowę drogi krajowej nr 22. Oferty złożone przez firmy są o kilka milionów wyższe od przeznaczonego na nie budżetu, jednak terminy gonią i nie można ogłaszać kolejnego przetargu.

Od lipca gorzowscy urzędnicy analizują oferty i rozmawiają z firmami, które zgłosiły się do dwóch bardzo ważnych przetargów dla miasta. Chodzi o budowę deptaka i przebudowę ul. Sikorskiego oraz o drugie podejście do rozbudowy drogi krajowej nr 22.

W obu przypadkach, nawet najtańsze oferty przekraczały przeznaczony budżet o kilka milionów złotych. Na rozbudowę wschodniego wylotu drogi krajowej nr 22 od ronda Sybiraków do granic Gorzowa – magistrat przeznaczył 52 mln 488 tys. zł. Natomiast ministerialne dofinansowanie wynosi aż 49 mln zł. Najniższą ofertę złożyło konsorcjum Balzola Polska - 61 mln 850 tys. zł., tym samym propozycja jest wyższa o 9 mln zł.

Natomiast na budowę deptaka i przebudowę ul. Sikorskiego od ul. Chrobrego do ul. Dworcowej magistrat przeznaczył 50 mln zł. Natomiast najtańszą ofertę złożyła Trakcja PRKiI, opiewająca na kwotę 55 mln 748 tys. zł – to o ponad 5 mln więcej, niż zakładało miasto.

Wiele wskazywało na to, że oba przetargi zostaną unieważnione ze względu na brak wolnych środków, które można byłoby przeznaczyć na te inwestycje. Jednak tak się nie stanie.

- Zdecydowaliśmy, że oba przetargi zostaną rozstrzygnięte, a miasto będzie musiało po prostu dołożyć te kilkanaście milionów do wkładu własnego. Nie mogliśmy sobie pozwolić na kolejne ogłoszenie przetargów ze względu na dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy z ministerstwa oraz na terminy których musimy dotrzymać. To oznacza, że z pewnych inwestycji będziemy musieli zrezygnować, aby przesunąć pieniądze na wkład własny miasta. Nie wykluczone również, że będziemy musieli również rozłożyć w czasie budowę nowej linii tramwajowej na osiedle Górczyn – tłumaczy Artur Radziński, wiceprezydent Gorzowa.

W ciągu najbliższego miesiąca powinny zostać rozstrzygnięte oba przetargi oraz podpisane umowy z wykonawcami. Miasto zastrzegło, że wykonawca robót na DK nr 22 ma uwzględnić rozbudowę ul. Walczaka nie wcześniej, niż w 2019 roku. Natomiast firma, która wygra przetarg będzie miała 2,5 roku na zrealizowanie inwestycji od daty podpisania umowy. Z kolei prace na Sikorskiego miałyby rozpocząć w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, a cała inwestycja ma zostać wykonana najpóźniej do 30 listopada 2018 r.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości