Niższy czynsz dla przedsiębiorców z Chrobrego?

30 sierpnia 2017, 19:44, ak
fot. Anna Kluwak
Gorzowscy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, aby na czas remontu ul. Chrobrego i wstrzymania kursowania tramwajów – przedsiębiorcy mający swoje lokale wzdłuż ulicy płacili niższy czynsz za wynajem.

- Nakładające się remonty dróg powodują olbrzymie problemy komunikacyjne, wywołują również wiele strat wśród lokalnych przedsiębiorców. Opustoszałe jak na razie centrum, handel zlokalizowany w dużych galeriach i trwające remonty na drogach wymagają skierowania uwagi na potrzeby lokalnych przedsiębiorców. Właściciele firm z ulicy Chrobrego przez kolejne dwa lata będą borykać się z kolejnym wyzwaniem przez zatrzymanie ruchu tramwajowego. Wskazana ulica będzie o wiele mniej uczęszczana jak do tej pory, przez co należy rozważyć podjęcie stosownych kroków przez magistrat – piszą w swojej interpelacji do prezydenta radni Prawa i Sprawiedliwości.

Podkreślają, że prowadzenie działalności gospodarczej w Gorzowie nie należy do łatwych zadań i dlatego miasto powinno być przyjaźnie nastawione wobec przedsiębiorców, którzy budują lokalny kapitał.

Dlatego też chcieliby, aby wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przy remontowanych drogach płacili o połowę niższy czynsz za wynajem lokalu należącego do miasta na czas trwania inwestycji – w tym przypadku remontu torowiska.

- Proponowane rozwiązania nie wpłyną negatywnie na budżet miasta, natomiast będą dobrym krokiem w stronę budowania marki przyjaznej przedsiębiorcom. Znakomita sytuacja gospodarcza naszego kraju, która bezpośrednio przekłada się na finanse samorządów pozwala na to by Gorzów Wielkopolski zdecydował na kroki, które będą stanowić minimalną część rekompensaty, która należy się mieszkańcom za utrudniające życie i przedłużające się remonty – podkreślają radni.

Co na to miasto?  Póki co jest to niemożliwe, ale magistrat nie mówi "nie". - Czynsze na najem lokali usługowych przy ul. Chrobrego są ustalane w drodze przetargów. Dlatego też zmienianie ich wysokości na wniosek byłoby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Zasady są jasne i transparentne dla każdego, kto staje do przetargu. Jednak uchwała przyjęta jakiś czas temu przez radę miasta pozwala przesiębiorcom, na indywidualne złożenie pisma do urzędu miasta o obniżenie czynszu, w przypadku kiedy remont ulicy prowadzony jest dłużej niż 14 dni. Każda taka prośba jest rozpatrywana indywidualnie - komentuje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości