Węzeł przesiadkowy zaprojektuje gorzowianin

30 sierpnia 2017, 11:19, ak
Centrum przesiadkowe ma powstać przy dworcu PKP w Gorzowie do 2020 roku. Obecnie gorzowski magistrat rozstrzygnął przetarg na wybór wykonawcy projektu. Teraz czas na prace koncepcyjne.

Na początku sierpnia Urząd Miasta ogłosił przetarg na wybranie wykonawcy, który zajmie się przygotowaniem koncepcji architektoniczno-budowlanej obejmującej budowę węzła przesiadkowego i modernizację dworca PKP w Gorzowie.

Przetarg ostatecznie wygrała firma Autorskie Atelier architekta Leszka Horodyskiego z Gorzowa. Jak się okazało, oferta złożona przez gorzowianina była jedyną, która wpłynęła do magistratu i zarazem spełniła wszystkie wymagania. Koncepcja zostanie przygotowana za 108 tys. zł - 56,5 tys. zł pokryje miasto, natomiast 51,5 tys. zł PKP S.A.

Pan Leszek Horodyski będzie miał teraz czas do października na przekazanie wstępnej koncepcji węzła przesiadkowego. Natomiast na dostarczenie docelowego projektu – dwa tygodnie od dnia zaakceptowania przez gorzowski magistrat wstępnej koncepcji.

Koncepcja ma zostać wykonana zgodnie z wytycznymi miasta i PKP S.A. i składa się z dwóch części. Ta miejska obejmuje elementy zadaszenia i część przesiadkową dworca autobusowego, plac przed dworcem i ul. Dworcową. Natomiast część kolejowa obejmuje dworzec będący własnością PKP S.A. wraz z terenem przyległym.

Jakie będzie gorzowskie centrum przesiadkowe? Ma być przede wszystkim przyjazne dla mieszkańców i podróżnych. W jednym miejscu będziemy mogli przesiąść się do tramwaju, szynobusu, pociągu Intercity, autobusów MZK i lokalnych przewoźników oraz taksówek.

W centrum przesiadkowym pojawi się również punkt informacji pasażerskiej, kasy biletowe - w których będzie można kupić bilety wszystkich przewoźników. poczekalnię dla pasażerów - zapewniającą miejsca siedzące, wyposażoną w WiFi, gniazdka elektryczne, kącik dla dzieci i szafki do przechowywania bagażu. A także biletomaty, panele i tablice informacyjne o przyjazdach i odjazdach wszystkich przewoźników.

Gorzowski węzeł przesiadkowy ma powstać bezpośrednio przy dworcu PKP. Jeżeli miasto uzyska dofinansowanie to prace ruszą w 2018 roku i potrwają do końca 2020 roku. Równocześnie miasto zajmie się przebudową ul. Dworcowej. Tutaj inwestycja rozpocznie się w maju przyszłego roku i potrwa do końca 2018. Prace obejmą przebudowę drogi oraz modernizację torowiska. Dzięki czemu pod dworzec dojedziemy nowoczesnym, niskopodłogowym tramwajem.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x