Wiadomości

Mieszkanie na nowy początek

17 sierpnia 2017, 09:09, red
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
W środę w Gorzowie otwarto pierwszy w naszym mieście tzw. lokal chroniony. Zamieszkały w nim osoby bezdomne, które rokują i mają możliwość wyjścia z bezdomności.

Pięciu bezdomnych mężczyzn - Stanisław, Jacek, Marek, Jacek i Grzegorz mają szansę rozpocząć swoje życie od nowa. Dostali mieszkanie przy ul. Łokietka. Jednak warunkiem przydzielenia pięciu mężczyznom wspólnego mieszkania było wykonanie przez nich generalnego remontu pomieszczeń, w których zamieszkali.

Mieszkanie w kamienicy w centrum miasta liczy prawie 100 metrów kwadratowych; składa się z pięciu pokoi oraz wspólnej łazienki i kuchni.

Środki na remont, dzięki fundacji „Ad Rem”, uzyskali z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wsparcia udzieliło im także Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie.

- To lokal z mieszkaniami rotacyjnymi; dziś bezdomni zyskali dach nad głową, ale to tylko etap w uzyskania przez nich stałego lokum, by ze zwolnionych przez nich miejsc mogli skorzystać kolejni ludzi bez dachu nad głową – wyjaśnił Radosław Sujak.

Wiceprezydent zapowiedział, że planuje się otwarcie dziesięciu takich lokali; mają służyć nie tylko bezdomnym, ale także niepełnosprawnym i mieszkańcom Pogotowia Opiekuńczego.

- Jak bezrobotnemu poda się rękę, to jej nie ugryzie. Dostałem nadzieję, że mogę żyć normalnie – zapewnił Stanisław Mamala, bezdomny od 22 lat, który w lokalu będzie miał swój pokój.

Mieszkania i lokale chronione są formą pomocy społecznej, przygotowującą osoby tam przebywające pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Mieszkanie chronione zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości