Wiadomości

Wierni zachwyceni tymczasowym kościołem

13 sierpnia 2017, 15:26, ak
fot. Anna Kluwak
W niedzielę odbyły się pierwsze msze św. w budynku dawnego banku w centrum Gorzowa. Parafianie z katedry zgodnie przyznają, że to miejsce spełnia ich oczekiwania.

- Udało nam się w końcu przygotować tymczasową świątynię. Zmieściły się tutaj wszystkie ławki z katedry, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło. Mam nadzieję, że tak jak każdy miał swoje ulubione miejsce w katedrze, tak znajdzie je również tutaj. Nam wszystkim brakuje katedry i ta tęsknota nie powinna ustawać – mówił na wstępie kazania ksiądz Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej.

Pierwsze msze św. w nowym miejscu odbyły się w niedzielę 13 sierpnia. W tymczasowej świątyni może zmieścić się nawet 250 osób, jeżeli chodzi o miejsca siedzące. Jak się okazało, budynek dawnego banku bardzo spodobał się wiernym którzy przyszli na sumę.

- Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, jak budynek został przygotowany do celów sakralnych. Ksiądz proboszcz oraz pozostały osoby spisały się na medal. Jest tutaj wszystko czego potrzeba, nawet nie widać że to był bank – przyznaje pani Wanda, mieszkanka Gorzowa. Również pan Zbigniew przyznaje, że nowe miejsce zostało bardzo dobrze zaaranżowane i jest idealne jako tymczasowy kościół dla wiernych.

Oczywiście budynek dawnego banku, to miejsce tymczasowe dla wiernych z parafii katedralnej. Msze św. będą się tutaj odbywały przez co najmniej rok, na czas remontu katedry.

Proboszcz parafii katedralnej po pożarze katedry szukał nowego miejsca, gdzie wierni będą mogli schronić się zwłaszcza w okresie zimowym. Proboszcz chciał, aby msze św. były odprawiane w dawnym domu towarowym "Kokos", gdzie w ostatnim czasie mieściło się Tesco. Parafia oraz urzędnicy byli w trakcie rozmów z właścicielem budynku. Jeszcze do niedawna wydawało się, że nie będzie najmniejszego problemy, aby w budynku tuż obok spalonej katedry odbywały się msze św., ale nic z tego.

Parafia katedralna zrezygnowała z organizacji mszy św. w "Kokosie", ponieważ właściciel budynku zażądał zbyt wysokiego czynszu za wynajem pomieszczenia. Nieoficjalnie mówi się, że miało to być 10 tys. zł za miesiąc wynajmu. Z pomocną ręką wyszły ponownie władze miasta, które zaoferowały nieodpłatne użyczenie parafii pomieszczenia po banku w budynku Przemysłówki.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości