Wiadomości

Arsenał Kultury będzie wizytówką centrum Gorzowa

17 lipca 2017, 12:48, Anna Kluwak
fot. Urząd Miasta Gorzowa
W miniony weekend został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną dawnej „Przemysłówki” , w której ma się mieścić Miejskie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Sztuki. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rozbudowa może rozpocząć się pod koniec 2018 roku.

100 tysięcy złotych nagrody i kontrakt na projekt wykonawczy na przebudowę dawnej „Przemysłówki” wygrało Atrium Autorskie Studio Architektury Mateusz Urbański z Poznania (Marian Urbański i Mateusz Urbański) – zdecydował w sobotę 15 lipca sąd konkursowy.

Konkurs miał wyłonić najlepszą koncepcję architektoniczną zagospodarowania przestrzennego budynku, m.in. rozbudowę, wkomponowanie w otocznie sali widowiskowej, miejsc parkingowych, także przygotowanie spójnego pomysłu dla całej elewacji.

W sumie na konkurs wpłynęły 24 prace, natomiast pierwszą nagrodę i 100 zł zdobyło Atrium Autorskie Studio Architektury Mateusz Urbański z Poznania. Architekci dostali również kontrakt na wykonanie projektu wykonawczego.

- Zwycięzcy konkursu przygotują do października 2017 roku program funkcjonalno-użytkowy. Wtedy będziemy mogli starać się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i otrzymamy fundusze, to dopiero w 2018 roku będziemy mogli ogłosić przetarg na zrealizowanie projektu budowlanego i wykonawczego, ale już w ramach procedury zaprojektuj i wybuduj. Mam nadzieję, że pierwszą łopatę pod inwestycję będziemy mogli wbić pod koniec 2018 roku, ale jest jeszcze na wcześnie aby mówić o konkretnych datach – opowiada Dariusz Górny, architekt miejski.

Wizualizacja przygotowana przez architektów z Poznania robi wrażenie i jest doskonale wkomponowana w obiekty znajdujące się w centrum Gorzowa. - Ważnym elementem zaproponowanych przez architektów jest rozdzielenie MOSu i MCK przez uliczkę zwaną Pasażem Kultury. Może to być fajny element do działań kulturalnych i wydarzeń. W istniejącym budynku po banku zostaną zlokalizowane wszystkie funkcje, które będą potrzebne MOS. Natomiast w drugiej części będzie sala widowiskowa na potrzeby MCK. Mam nadzieję, że dzięki temu jeszcze więcej osób będzie odwiedzało te dwie instytucje – komentuje Górny.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości