Będą nowe, dłuższe szynobusy!

13 lipca 2017, 18:27, red
fot. Mateusz Stefaniak
Jest szansa, że na lubuskich torach po remoncie estakady pojawią się dłuższe szynobusy. Zarząd województwa lubuskiego chce zakupić dwa trójczłonowe szynobusy, który obsługiwałyby połączenie do Poznania i Berlina.

Co prawda tabor kolejowy w naszym regionie jest w marę nowy, jednak wszystkie posiadane przez województwo lubuskie szynobusy są zbyt krótkie i często zdarza się, że nowoczesne Linki wypełnione są po same brzegi, a podróżni jadą w nich niczym sardynki w puszce. Bardzo często takie widoki możemy zaobserwować na trasie Gorzów – Poznań. Temat ten był wielokrotnie poruszany na naszych łamach. Przewoźnik, aby zapewnić możliwość podróży wszystkim chętnym, wielokrotnie wysyłał na trasę składy złożone z dwóch pojazdów. To jednak powodowało, że na innych liniach brakowało taboru.

Teraz ma się to zmienić. Zarząd WL zapowiada, że w perspektywie unijnej do 2020 roku chce kupić dwa zupełnie nowe, trójczłonowe szynobusy, które miałyby też homologację na niemieckie tory. Większość użytkowanych obecnie pojazdów jest dwuczłonowa. Oznacza to, że na „pokład” można zabrać maksymalnie 250 pasażerów. Składy te posiadają od 100 do 150 miejsc siedzących. Pojazdy trójczłonowe mogą zabrać aż 350 pasażerów, w tym nawet 200 na miejscach siedzących.

Trójczłonowy pojazd niewiele będzie różnił się wizualnie od obecnych szynobusów. Będzie miał jedynie dodatkową przestrzeń pasażerską połączoną z przednim i tylnym członem przegubami. Jak informuje w piśmie do radnego Józefa Kruczkowskiego przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, koszt zakupu jednego pojazdu z napędem spalinowym kształtuje się obecnie na poziomie od 14 do 21 milionów złotów. Nowe pojazdy mają też mieć homologację pozwalającą na wjazd na teren Niemiec. Możliwe byłoby wówczas uruchomienie dodatkowego, drugiego bezpośredniego połączenia Gorzowa z Berlinem.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości