Mural Babci Nonci oficjalnie odsłonięty

31 maja 2017, 19:53, aw
fot. Marcin Kluwak
W środę w Gorzowie odbyło się uroczyste odsłonięcie specjalnego muralu na ścianie Szkoły Podstawowej nr 1. Mural przedstawia Alfredę Markowską, czyli romską Sendlerową.

Alfreda Mańkowska zwana również Babcią Noncią w czasie II wojny światowej ocaliła około pięćdziesięcioro dzieci romskich i żydowskich. Po wojnie wraz ze swoim taborem osiedliła się w Gorzowie.

W 2006, za bohaterstwo i niezwykłą odwagę, za szczególne zasługi w ratowaniu życia ludzkiego, prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jest jedyną przedstawicielką mniejszości romskiej w Polsce, której przyznano to odznaczenie.

Mural to kolejny akt uhonorowania przez władze miasta romskiej Ireny Sendlerowej. -Alfreda Markowska, to bardzo skromna postać, ale bardzo ważna dla naszego miasta. Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy ją po raz kolejny docenić za to co zrobiła podczas II wojny światowej. Tym bardziej, że społeczność romska zadomowiła się w Gorzowie i jest ważnym elementem kulturowym miasta – mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

W ubiegłym roku pani Markowska otrzymała swoje mieszkanie na własność. Rada Miasta była jednomyślna, a podpisanie aktu notarialnego nastąpiło w mieszkaniu pani Alfredy. Data na akcie notarialnym też była symboliczna: 8 kwietnia. W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Romów.

- Cieszę się, że w końcu udało nam się zrealizować projekt muralu. Pomysł wziął się z Warszawy, gdzie rok temu został namalowany mural Alfredy Markowskiej. Dlatego też postanowiłam, że chce go mieć również w Gorzowie. W końcu się udało i mam nadzieję, że dzięki niemu historia o Babci Nonci będzie żywa – opowiada Katarzyna Miczał, współinicjatorka akcji powstania muralu.

Fotoreportaż


1/7 Mural Alfredy Markowskiej

1/7 Mural Alfredy Markowskiej

2/7 Mural Alfredy Markowskiej

2/7 Mural Alfredy Markowskiej

3/7 Mural Alfredy Markowskiej

3/7 Mural Alfredy Markowskiej

4/7 Mural Alfredy Markowskiej

4/7 Mural Alfredy Markowskiej

5/7 Mural Alfredy Markowskiej

5/7 Mural Alfredy Markowskiej

6/7 Mural Alfredy Markowskiej

6/7 Mural Alfredy Markowskiej

7/7 Mural Alfredy Markowskiej

7/7 Mural Alfredy Markowskiej

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości