Wiadomości

Tablice poinformują o jakości powietrza

29 maja 2017, 12:25, Anna Warchoł
Temat smogu powraca co roku w okresie zimowym. Również w Gorzowie mieszkańcy są narażeni na działanie szkodliwych dla zdrowia pyłów. Dlatego też jeden z radnych chce, aby w mieście zainstalować specjalne tablice.

Pomimo wprowadzenia w Gorzowie programu „Kawka”, minionej zimy wielokrotnie stacje pomiarowe rejestrowały w mieście przekroczenie dopuszczalnych norm pyłu PM10. Jednym z najgorszych dni był wtorek 14 lutego. Po godz. 19 stacja pomiarowa zanotowała aż 316 mikrogramów pyłu PM10 na metr kwadratowy powietrza. To wynik taki sam, jak np. w Krakowie. Natomiast dopuszczalna norma to 50 mikrogramów.

Dlatego też radny Grzegorz Musiałowicz zwrócił się do władz miasta z prośbą o zainstalowanie specjalnych tablic podających informacje na temat jakości powietrza w Gorzowie.

Radny Musiałowicz podkreślał, że program "Kawka" wyeliminował tylko część problemu zanieczyszczenia powietrza w Gorzowie. Natomiast Zawarcie będzie dalej borykać się ze smogiem. W swojej interpelacji wytykał również brak wojewódzkiej uchwały antysmogowej czy brak programu dofinansowania indywidualnej wymiany pieców starego typu w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych.

- Podobne rozwiązania pojawiły się się już w Krakowie, Lublinie czy Katowicach. Koszt zakupu takiej tablicy nie przekracza kwoty 100 tys. zł. i pozwoli mieszkańców na ocenę ryzyka dłuższego przebywania na powietrzu w danym momencie oraz ocenić skuteczność wdrażanego programu "Kawka" – tłumaczy radny Musiałowicz.

Z kolei władze miasta podkreślają, że nie mają obecnie pieniędzy na ten cel oraz, że nie jest to pilna inwestycja do zrealizowania.

- Elektroniczne tablice informacyjne prezentują dane o zanieczyszczeniach powietrza zbierane z automatycznych stacji pomiarowych wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska. W Gorzowie funkcjonują dwie takie stacje, przy ul. Kosynierów Gdyńskich i ul. Piłsudskiego, z czego pierwsza z nich jest stacją automatyczną dającą możliwość uzyskania bieżących informacji na temat stanu powietrza. Informacje te dostępne są na stronie powietrze.gios.gov.pl oraz na specjalnej aplikacji "Jakość powietrza w Polsce" – komentuje Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Jednak nic straconego. Informacje o jakości powietrza mogą pojawić się na tablicach ledowych Systemu Informacji Pasażerskiej, które pojawią się na gorzowskich przystankach. Wówczas taka tablica będzie informowała nie tylko o tym, za ile odjedzie dany autobus czy tramwaj, ale również o tym jaka jest jakość powietrza. Takie tablice działają już m.in. w Katowicach. - Wszystko zależy oczywiście od możliwości technicznych – podkreśla Szymankiewicz. A pierwsze tablice mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości