Wiadomości

Cudzoziemcy pod kontrolą w miejskich autobusach

24 maja 2017, 19:30, Marcin Kluwak
Straż Graniczna, Straż Miejska i kontrolerzy MZK – od dwóch dni w środkach komunikacji miejskiej w Gorzowie trwa akcja, mają na celu zmobilizowanie obcokrajowców pracujących w KSSS-E do przestrzegania prawa. Wszystko to po zgłoszeniach naszych czytelników, którzy informowali, że obywatele Ukrainy celowo i nagminnie jeżdżą bez biletów

Sprawa jest dość delikatna, ponieważ nikt nie chce być oskarżony o celowe działania skierowane przeciwko obcokrajowcom odwiedzającym i mieszkającym w naszym mieście. Dlatego też widok umundurowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i Straży Miejskiej ma w pewien sposób zmobilizować gapowiczów zza naszej wschodniej granicy do kupowania biletów jednorazowych bądź okresowych.

Informacje o tym, że pracownicy TPV i innych fabryk zlokalizowanych w pobliżu jeżdżą bez biletów otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników na naszą skrzynkę kontakt@gorzowianin.com. - Od wielu lat korzystam z usług MZK, kupując bilet miesięczny. Od co najmniej 6 miesięcy zauważyłem, że podczas kontroli kontrolerzy wypisują mandaty tylko obywatelom polski a jak złapią obcokrajowców to poszczają ich. Ostatnio w naszym mieście pojawiła się spora grupa pochodzenia ukraińskiego, która się szczyci tym, że nie płaci za przejazdy MZK – pisał w marcu tego roku nasz czytelnik Filip.

Kilka dni później, o interwencję w tej sprawie zwróciliśmy się do miejskich urzędników. -W siedzibie Wojewody Lubuskiego odbędzie się spotkanie z udziałem przedstawicieli firm zatrudniających obcokrajowców, Urzędu Miasta i innych podmiotów odpowiedzialnych za pobyt i zatrudnienie obcokrajowców w naszym mieście, na którym Miasto omówi problematykę przejazdów obcokrajowców bez ważnego biletu, jak również zaproponuje rozwiązania ograniczające to zjawisko – wyjaśniała wówczas Ewa Sadowska – Cieślak z UM w Gorzowie.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Od dwóch dni w autobusach jadących przede wszystkim w stronę ulicy Złotego Smoka pojawiły się wspólne patrole Straży Granicznej, Straży Miejskiej i kontrolerów MZK. - To będą akcje cykliczne. Chcemy, żeby obcokrajowcy korzystający z usług miejskiego przewoźnika poznali nasze zwyczaje i się do nich stosowali – mówi Marek Świst z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego. - Wspólne patrole będą pojawiać się kilka razy w tygodniu i w różnych godzinach – dodaje Świst.

W ubiegłym roku w Gorzowie pracowało blisko 12 tysięcy cudziemców, głównie byli to właśnie obywatele Ukrainy. W tym roku może być ich nawet 20 tysięcy.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości