Wiadomości

Plan naprawczy dla miasta

24 maja 2017, 09:31, red
fot. Marcin Kluwak
Zarząd województwa lubuskiego przyjął plan naprawczy dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Gorzowa. Wszystko przez zbyt małą ilość podpisanych umów na unijne dofinansowanie.r

We wtorek 23 maja w Zielonej Górze odbyło się zebranie zarządu województwa lubuskiego, który zajął się sprawą gorzowskich ZITów.

- Zarząd województwa wykonuje zalecenie ministra rozwoju, który zwrócił się o przedstawienie działań naprawczych w związku z niedotrzymaniem przez ZIT Gorzów zakładanego progu procentowego podpisanych umów – wyjaśnia Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Zgodnie z opracowanym w grudniu 2016 r. planem naprawczym, ZIT Gorzów zadeklarował osiągnięcie do końca marca 2017 roku poziom - 47,56%, natomiast wartość faktycznie osiągnięta to zaledwie 23,93 %. Co w porównaniu z Zieloną Górą, która ma 53,56 %.

Instytucja zarządzająca RPO-L2020 przeanalizowała stan realizacji działań programu dedykowanych ZIT Gorzów. Z analizy stanu wdrażania projektów wynika, że w chwili obecnej w przygotowaniu jest 6 umów na łączną kwotę dofinansowania UE 13,1 mln zł, dodatkowo, finalizowany jest proces oceny 2 projektów na łączną kwotę dofinansowania UE 29,4 mln zł. Przy założeniu, że dla tych projektów również zostaną podpisane umowy, wówczas liczba umów wyniesie 44,37 %.

Rekomendacje dla gorzowskiego ZIT-u zostały poddane konsultacjom na spotkaniu, które odbyło się w dniu 22 maja. Związek ZIT reprezentował wiceprezydent Gorzowa Artur Radziński, natomiast ze strony IZ RPO-L2020, w spotkaniu udział wzięli członek zarządu województwa Alicja Makarska, wicemarszałek Romuald Gawlik oraz dyrektorzy departamentów funduszowych.

Podczas spotkania zaproponowano wprowadzenie następujących działań naprawczych:

- podpisanie umów planowanych do zakontraktowania w I kwartale 2017 r., do połowy czerwca br.;

- stały kontakt z Koordynatorem ds. ZIT w urzędzie marszałkowskim w celu zgłaszania problemów i trudności przy realizacji projektów ZIT Gorzów Wlkp.;

- dołożenie starań w zakresie większej gotowości oraz jakości składanych wniosków przez wszystkie gminy tworzące ZIT

- brak wniosków o przesuwanie bądź wydłużanie planowanych naborów;

- proponowanie Instytucji Zarządzającej ogłaszania dodatkowych konkursów;

- przyspieszenie rozliczania projektów, w sytuacji występowania oszczędności

- dołożenie starań, aby załączniki do umowy były składane bez potrzeby ich poprawiania.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości