MZK nie podpisało jeszcze umowy z Pesą. Będą opóźnienia?

23 maja 2017, 14:27, red
Nie ma rozstrzygnięcia przetargu i nie ma jeszcze umowy. Wszyscy czekają, aż PESA pokaże tramwaje dla Gorzowa i czekać mogą jeszcze długo. Zamawiający, czyli MZK nie otrzymał jeszcze decyzji o dofinansowaniu tej wielomilionowej inwestycji.

Mija prawie 4 miesiące od otwarcia ofert w przetargu na wyprodukowanie nowoczesnych tramwajów dla naszego miasta. Pod koniec stycznia 2017 roku wszystkie media- łącznie z naszym portalem ogłosiły, że tramwaje dla Gorzowa wyprodukuje PESA. Okazuje się jednak, że przetarg nie został rozstrzygnięty, ponieważ zamawiający (w tym przypadku MZK w Gorzowie) nie otrzymał pozytywnej decyzji o dofinansowaniu projektu ze srodków unijnych. - Czekamy na dofinansowanie naszego projektu. Jeżeli otrzymamy decyzję o dofinansowanie, dokonamy rozstrzygnięcia postępowania. Jeżeli przetarg ten zostanie rozstrzygnięty na korzyść Pesy, to podpiszemy umowę z Pesą – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu.

Prezes MZK przyznał, że nikt nie ogłosił wyników i informacje o tym, kto wyprodukuje tramwaje dla Gorzowa są jedynie informacjami funkcjonującymi w mediach. - Złożona została jedna oferta, była to istotnie oferta Pesy. Jeżeli postępowanie byłoby rozstrzygnięte, musielibyśmy podpisać umowę, a umowę możemy podpisać, jeżeli będziemy mieli dofinansowanie, a decyzji o dofinansowaniu jeszcze nie ma – dodaje prezes spółki.

Informację o tym, że zamawiający nie wyznaczył nawet terminu podpisania umowy z Pesą otrzymaliśmy od Michała Żurowskiego, rzecznika tej firmy. - Praktyka jest tak, że po wygraniu przetargu i upłynięciu wszystkich terminów na odwołania i protesty, zamawiający wyznacza termin podpisania umowy. Takie terminu nie ma – mówi rzecznik.

Do Gorzowa przyjechać ma 14 nowoczesnych pojazdów-kwota, jaką zaproponowała PESA to 115 078 800 złotych. Jeden tramwaj miałby kosztować ponad 8 milionów 219 tysięcy złotych. Pierwszy tramwaj pojawić się ma w Gorzowie w ciągu 14 miesięcy od daty podpisania wspomnianej umowy. Kolejne cztery w 15, 16, 17 i 18 miesiącu.

Jak informuje branżowy portal transport-publiczny.pl, do tej pory Gorzów, obok Gliwic, w których zlikwidowano tramwaje, był niechlubnym wyjątkiem, jeżeli chodzi o rozwój komunikacji szynowej i wykorzystanie na ten cel środków unijnych. - Nie przeprowadzono w ostatnich latach żadnych inwestycji związanych z komunikacją tramwajową, nie kupiono też ani jednego nowego pojazdu, co widać w stanie infrastruktury i taborze. MZK Gorzów ma 35 tramwajów i jest to najstarszy tabor w kraju. Jego trzon stanowią pojazdy używane (6EGTW i 6ZGTW). Przed kilkoma laty miasto kupiło nawet tramwaje z… muzeum komunikacji w Amsterdamie, które są tu eksploatowane liniowo – czytamy na stronach portalu.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości