Wiadomości

Nowe pociągi z Gorzowa? Sami możemy podpowiedzieć!

13 marca 2017, 14:19, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Uważacie że rozkład jazdy pociągów jest zły? Chcecie coś zmienić, wprowadzić nowe połączenia? PKP Intercity do 15 marca czeka na propozycje i zmiany do rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w grudniu 2017 roku. To ostatnia szansa, aby zgłosić swój pomysł.

O takiej możliwości poinformował nas jeden z czytelników – Pan Marcin. Jak pisał w wiadomości do naszej redakcji, to temat dość istotny dla mieszkańców. Dzięki ankiecie, która dostępna jest na stronach PKP Intercity, mamy możliwość wypowiedzenia się i zaproponowania np. nowych połączeń. Nasz czytelnik ma kilka pomysłów, które już zgłosił do przewoźnika. Oto one: - Nowy pociąg mógłbym jechać z Gorzowa Wielkopolskiego z wagonami do Lublina przez Poznań i Warszawę. Kolejna grupa wagonów jechałaby do Krakowa przez Poznań, Wrocław, Katowice i trzecia z wagonami do Gdyni przez Piłę i Bydgoszcz – wylicza nasz czytelnik, dodając że jeden poranny pociąg z naszego miasta mógłby otworzyć nam szerzej okno na świat.

Kolejna propozycja dotyczy popołudniowego połączenia do Warszawa przez Krzyż, Piłę, Bydgoszcz i Toruń. Kolejny pomysł to nocny pociąg do Przemyśla przez Krzyż, Poznań, Warszawę i Kraków. To oczywiście tylko pomysły, ale bez nich nie będziemy w ogóle zauważani. Im więcej zgłoszeń z naszego regionu – tym mamy większą szansę, że w końcu Gorzów przestanie być czarną dziura na kolejowej mapie Polski.

Formularz będzie aktywny do 15 marca 2017 roku. W miarę możliwości, po uzgodnieniach z zarządcą infrastruktury (PKP PLK) oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, nadesłane propozycje zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy, który zostanie wprowadzony w grudniu 2017 roku. TUTAJ dostępny jest formularz

Jak tworzy się rozkład jazdy pociągów?

Proces tworzenia rozkładu jazdy rozpoczyna się już w styczniu, kiedy to zapadają pierwsze ustalenia związane z ofertą międzynarodową. Na podstawie przekazanych przez zarządcę infrastruktury (PKP PLK) czasów jazdy na poszczególnych liniach, w lutym jest tworzony wstępny zarys rozkładu jazdy. Wtedy też odbywają się wewnętrzne ustalenia na temat oferty w nowym rozkładzie z Zamawiającym usługi - w przypadku PKP Intercity jest to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Pod koniec marca i w kwietniu składane są wnioski do Zarządcy Infrastruktury o przydzielenie trasy pociągu w nowym rozkładzie jazdy. W okresie od maja do sierpnia odbywa się proces konstrukcji i koordynacji rozkładu jazdy, w którym uczestniczą wszyscy przewoźnicy pasażerscy i zarządca infrastruktury.

We wrześniu zarządca infrastruktury przekazuje przewoźnikom rozkład jazdy w celu akceptacji i naniesienia ewentualnych poprawek. W tym czasie PKP Intercity ma możliwość konsultacji, odnośnie swojego rozkładu z różnymi podmiotami. Dzięki temu przewoźnik jest w stanie wychwycić błędy, jak i poznać opinię innych na temat nowej oferty.

Ostatecznie w listopadzie zarządca infrastruktury przekazuje zatwierdzone trasy pociągów jakie będą obowiązywały w nowym rozkładzie, który tak jak i w całej zachodniej Europie, wchodzi w Polsce w drugą niedzielę grudnia.

W trakcie tego skomplikowanego procesu, jakim jest tworzenie rozkładu, bierze udział wiele podmiotów. Są to nie tylko przewoźnicy pasażerscy, ale także podmioty zlecające usługi przewozu towarowego.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości