Wiadomości

Gorzów wciąż mało atrakcyjny dla inwestorów

27 lutego 2017, 13:00, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Gorzów nie jest atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, nie jest też miastem nowoczesnym. Gazeta Financial Times wzięła pod lupę 50 polskich miast i stworzyła ranking „Polskich miast przyszłości”. W podstawowych kategoriach Gorzowa szukać możemy na próżno.

Ranking fDi Polish Cities of the Future (Polskie miasta przyszłości) już po raz trzeci pod lupę wziął miasta, oceniając je pod kątem wskaźników świadczących o przyciąganiu tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i nowoczesności.

fDi Intelligence to oddział gazety Financial Times. Na potrzeby zestawienia analizie poddano 50 polskich miast, które mogą pochwalić się największą ilością tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (z angielskiego: foreign direct investment - FDI). Następnie oceniono je w pięciu głównych kategoriach: Potencjału ekonomicznego, Udogodnień dla biznesu, Kapitału ludzkiego i stylu życia, Opłacalności oraz Infrastruktury i łączności. W każdej z nich wyłoniono liderów dla miast dużych, średnich i małych. Opracowano też ranking ogólny - bez podziału na wielkość miasta. W pierwszej trójce uplasowały się kolejno: Warszawa, Kraków i Wrocław.

Gorzowa tam nie ma – nasze miasto zaliczono do miast średniej wielkości. Na głowę biją nas takie ośrodki jak Gdynia, Rzeszów, Legnica, Chorzów czy Tychy. Jest jednak światełko nadziei, bo Gorzów zauważono w jednym, mniej interesującym rankingu. Nasze miasto zajmuje 7 miejsce w ogólnym rankingu tzw. efektywności kosztów. Wśród miast średniej wielkości Gorzów wygrywa, wyprzedzając Tarnów, Czestochowę, Legnicę, czy Sosnowiec. Czym jest ta tajemnicza „efektywność kosztów”? Według Wikipedii, Aby osiągnąć efektywność kosztową, należy tak realizować projekty, aby dany wynik osiągnąć przy najniższym koszcie. Można więc śmiało stwierdzić, że aby osiągnąć jakiś sukces finansowy przy inwestycjach, najlepiej zrobić to w naszym mieście – wówczas koszty będą najniższe. Przedsiębiorca najmniej zapłaci np. pracownikom.

Wśród szczegółowych czynników, na których oparli swoje oceny eksperci, pod uwagę brano takie dane jak: cenę paliwa, koszt edukacji, przeciętne wynagrodzenie miesięczne, stopę bezrobocia, udział kapitału zagranicznego, długość życia, szybkość Internetu, długość bus pasów, aktywność przedsiębiorców, ilość młodych firm i wiele, wiele innych.  


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości