Za każdym razem, kiedy mówiło się o zakupie nowych autobusów w Gorzowie – mieszkańcy podkreślali, że chcą aby w naszym mieście pojawiły się w końcu nowoczesne autobusy elektryczne. Takie od kilku lat testowała Zielona Góra, która w tym roku zakupiła pojazdy. Co ciekawe, autobusy zasilane energią elektryczną będą stanowił 50 proc. taboru zielonogórskiego w 2018 roku.
Jeszcze rok temu, władze Gorzowa wykluczały zakup pojazdów elektrycznych przez miasto i podkreślały, że stawiają na nowoczesne i ekologiczne autobusy, ale o silnikach diesla o najwyższej normie ochrony środowiska Euro6.
Na szczęście sytuacja się zmieniła i w ciągu najbliższych 3 lat w Gorzowie pojawią się autobusy elektryczne. To wszystko za sprawą Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów. Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów.
W poniedziałek 20 lutego przedstawiciele rządu i samorządów zainaugurowali współpracę dotyczącą rozwoju elektromobilności. Jednym z istotnych celów porozumienia jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach i gminach w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej. Listy intencyjne w tej sprawie podpisali przedstawiciele ministerstwa rozwoju oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin – w tym władze Gorzowa. To oznacza, że do 2020 roku we wszystkich 41 miastach pojawi się łącznie 780 autobusów elektrycznych.
Podpisane w ministerstwie rozwoju listy intencyjne pomiędzy stroną rządową, a samorządami, poza kwestią zwiększania udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej, obejmują też inne obszary współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności w Polsce. Chodzi między innymi o zaplanowanie i zbudowanie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych czy wspólny udział w pracach badawczo–rozwojowych dotyczących rozwoju elektromobilności w Polsce.
Program Rozwoju Elektromobilności został podzielony na trzy etapy:
I faza będzie miała charakter przygotowawczy i potrwa do 2018 roku. Najważniejszym elementem tej fazy jest przyjęcie ustawy o elektromobilność oraz skoncentrowanie finansowania publicznego na elektromobilności.
W II fazie (2019-2020) w wybranych aglomeracjach zbudowana zostanie infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych. Zintensyfikowane zostaną zachęty do zakupu pojazdów elektrycznych. Oczekiwana jest komercjalizacja wyników badań z obszaru elektromobilności rozpoczętych w fazie I oraz wdrożenie nowych modeli biznesowych upowszechnienia pojazdów elektrycznych.
W III fazie (2020-2025) zakłada się stopniowe osiąganie dojrzałości przez rynek elektromobilności i wycofywanie instrumentów wsparcia.
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |