Wiadomości

2 miliony na Hematologię

13 lutego 2017, 17:24, inf. prasowa
Dodatkowe 2 miliony złotych ma otrzymać gorzowski oddział Hematologii. Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup sprzętu, dzięki któremu znacznie skróci się czas oczekiwania na wyniki badań molekularnych, cytogenetycznych oraz badań histopatologicznych pacjentów oddziału.

Do tej pory w województwie lubuskim nie było odpowiednio wyposażonego ośrodka, który sprostałby wielu podstawowym wymaganiom w zakresie diagnostyki umożliwiającej szybką i precyzyjną klasyfikację choroby, ale także monitorowanie terapii i ocenę przebiegu procesu chorobowego, czyli kluczowych elementów postępowania medycznego. Dlatego badania molekularne i cytogenetyczne (podstawowe dla leczenia hematologicznego), a także część badań histopatologicznych wymagały wysłania materiału do ośrodków poza województwo lubuskie, głównie do Poznania, a to znacznie wydłużało czas oczekiwania na niezbędne wyniki i utrudniało monitoring oraz skuteczność działań terapeutycznych.

Rozbudowa Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego WSzW w Gorzowie Wlkp. o bazę diagnostyczną pozwoli na poprawę dostępności do usług medycznych w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń hematologicznych w województwie lubuskim.

Diagnostyka molekularna oraz cytogenetyczna już od kilkunastu lat jest prowadzona w większości szpitali świadczących usługi w zakresie leczenia chorób nowotworowych, w tym hematologicznych. Wyposażenie oddziału hematologicznego w sprzęt, który będzie stanowił bazę diagnostyczną pozwoli także na jego wykorzystanie, w szeroko rozumianych schorzeniach nowotworowych oraz tych o podłożu molekularno-genetycznym (innych niż hematologiczne), co znacząco poprawi jakość usług świadczonych Pacjentom z województwa lubuskiego i innych regionów Polski, którzy leczą się w Lubuskiem. Pieniądze od Zarządu Województwa zostaną także wykorzystane na remont łazienek na Oddziale Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego, sprzęt ułatwiający opiekę nad Pacjentami i filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) służące do dezynfekcji powietrza.

Nim jednak pieniądze trafią do szpitala decyzję Zarządu Województwa muszą jeszcze zaakceptować radni Lubuskiego Sejmiku Wojewódzkiego.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości