Mały krok dla Gorzowa, duży dla mieszkańców

10 stycznia 2017, 12:57, aw
fot. archiwum
Władze miasta prowadzają nowy program służący poprawie sytuacji mieszkaniowej. "Gorzowska Polityka Mieszkaniowa" ma przede wszystkim zachęcić do osiedlania się w Gorzowie ludzi młodych czy rodziny z dziećmi.

Gorzowska Polityka Mieszkaniowa, to nowy program, który składa się on z trzech głównych filarów: remonty lokali ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego, łatwiejszy dostęp do lokali komunalnych i nowa polityka mieszkaniowa 2025.

Problemem, z jakim borykamy się od lat, jest duża ilość mieszkań niewyremontowanych z powodu braku środków. Obecnie jest to 429 pustostanów. Wieloletni Plan Inwestycyjny przewiduje remonty 100 mieszkań rocznie. W 2016 zapadła decyzja o ubieganiu się o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, który z Funduszu Dopłat w 45% finansuje remonty lokali socjalnych.

- Możemy mówić o dużym sukcesie: obydwa wnioski rozpatrzono pozytywnie. W tej chwili w ZGM trwają przetargi na remonty pierwszych 20 lokali, a tuż przed końcem roku otrzymaliśmy wiadomość, że akceptację uzyskał również nasz drugi wniosek na 93 lokale. Będą to mieszkania socjalne o dobrym standardzie. W kolejce oczekuje dużo rodzin wielodzietnych o niskich dochodach, osób starszych i niepełnosprawnych. Gorzów jest miastem, w którym będzie coraz więcej seniorów. Miasto musi się na to przygotować również w zakresie mieszkalnictwa - mówi Hanna Gill-Piątek, dyrektor wydziału spraw społecznych.

Oprócz remontów robionych przez Miasto ułatwiamy też dostęp do własnego mieszkania przez poprawę obowiązujących zasad przyznawania mieszkań. W 2016 dwa razy dostosowana została uchwała mieszkaniowa w celu uzyskania narzędzi, dzięki którym np. znacznie wzrosła ilość lokali remontowanych samodzielnie. 11 bardzo dużych lokali znalazło najemców dzięki licytacjom stawki czynszu. Premiujemy też osoby, które starają się wychodzić z problemów, spłacać zadłużenie, brać udział w programach społecznych. Jest to metoda małych kroków, ale dobrze się sprawdza.

- Chcemy, by Gorzów był miastem modelowym jeśli chodzi o politykę mieszkaniową. Niektóre nasze rozwiązania są chwalone przez ekspertów i kopiowane w innych miastach. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia - przyznaje dyrektor Gil-Piątek.

Wiele osób „ucieka” z Gorzowa do gmin ościennych, pustoszeje centrum, a dług czynszowy sięga 50 mln zł. W 2016 podjęliśmy prace nad nowym dokumentem strategicznym, którym będzie Polityka Mieszkaniowa Gorzowa Wielkopolskiego 2025. Dotyczy ona nie tylko zasobu gminnego, ale obejmuje też plany GTBS, ułatwienia dla inwestorów prywatnych chcących budować w Gorzowie czy zachęty dla rodzin poszukujących działki budowlanej w granicach miasta. Będzie zawierać również kompleksowy program oddłużeniowy. Wszystko po to, aby Gorzów był dobrym miejscem do mieszkania dla rodzin o różnych potrzebach.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości