Nie ma powodu do alarmu, czy też zamykania się na cały dzień w domu. W naszym mieście nie jest tak źle jak w miastach zlokalizowanych na południu Polski. Tam stężenie szkodliwego pyłu jest znacznie przekroczone. W Gorzowie nie jest źle, choć normy także zostały już przekroczone. Jeszcze kilka dni temu w centrum naszego miasta poziom stężenia pyłów PM 10 wynosił zaledwie 8 µg/m3 – było to 4 stycznia. W niedzielny wieczór – około godziny 21:00 przy stacji pomiarowej zlokalizowanej przy ulicy Kosynierów Gdyńskich zanotowano już 190 µg szkodliwego pyłu w metrze sześciennym powietrza – to blisko 4 razy więcej niż dopuszcza norma.
Mróz sprawił, że intensywniej dogrzewamy nasze domy – co zrozumiałe czynimy to też wieczorem, aby w nocy nie było nam zimno. Stąd takie skoki w odczytach. Na szczęście od rana poziom zanieczyszczeń spada – o godzinie 6 zanotowano 94 µg/m3 a w południe 61. To jednak wciąż wartości, które przekraczają normę. Należy spodziewać się, że pod wieczór wskaźniki znów pójdą do góry.
W Gorzowie i tak jest o niebo lepiej. Jeszcze kilka lat temu, gdy w centrum mieszkanie były ogrzewane głównie przez piece kaflowe poziom zanieczyszczeń w powietrzu przekraczał wielokrotnie wszelkie normy. Przez dwa lata prowadzenia programu KAWKA Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zlikwidował ponad 2,2 tys. pieców kaflowych. Obecnie do miejskiego ciepłociągu przyłączonych jest 171 budynków wielorodzinnych ze Śródmieścia Gorzowa czyli dzielnicy opisanej ulicami: Jagiełły, Wybickiego, Kosynierów Gdyńskich, Mickiewicza, Wyszyńskiego i Drzymały. Do końca programu, czyli do pełnej likwidacji pieców został 2017 rok. W tym roku ZGM przyłączy do ciepłociągu 69 kolejnych budynków.
Jak przy zanieczyszczonym powietrzu chronić zdrowie swoje i swoich najbliższych? Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m. in. w układzie oddechowym, naczyniowo -sercowym oraz odpornościowym.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |