Wiadomości

Marszałek z wojewodą przy jednym stole

14 grudnia 2016, 18:05, inf. prasowa
fot. Marcin Kluwak
Marszałek Elżbieta Anna Polak i wojewoda Władysław Dajczak spotkali się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Tematem ponad godzinnego spotkania były m. in. najważniejsze przedsięwzięcia inwestycyjne zapisane w Kontrakcie Terytorialnym oraz dalsza współpraca między wojewodą a marszałkiem.

Marszałek i wojewoda poinformowali o przebiegu i efektach spotkania. - Poruszyliśmy różne tematy, począwszy od infrastruktury, przez służbę zdrowia, po duże inwestycje, które chcemy doprowadzić do pozytywnego zakończenia, bo one będą miały bardzo duży wpływ na rozwój naszego województwa. Od lat mówimy, że potrzebne są koła zamachowe gospodarki. Mamy nadzieję, że do tego doprowadzimy - mówił wojewoda Dajczak podczas briefingu prasowego. - Dzisiaj wspólnie doszliśmy do przekonania, że na wiele tematów mamy podobne spojrzenie, bo musimy mieć, gdyż jesteśmy w jednym województwie. Interes mieszkańców jest dla nas najważniejszy. Oczywiście mamy też różne spojrzenia na niektóre sprawy, bo Pani marszałek jest rzeczywistym gospodarzem województwo, a ja reprezentuję rząd. Jesteśmy z dwóch różnych opcji politycznych, ale to nie przeszkadza, aby rozmawiać we wspólnym interesie mieszkańców i województwa.

Marszałek Polak wymieniła konkretne sprawy, poruszone w rozmowie z wojewodą: - Przede wszystkim Kontrakt Terytorialny, bo tam mamy listę podstawową i warunkową. Staramy się renegocjować ten kontrakt. Bardzo dużo zależy od strony rządowej i myślę że pan wojewoda będzie starał się również, tak samo jak samorząd województwa, jednym głosem mówić o tych inwestycjach - podkreśliła. - To jest most w Krośnie Odrzańskim, droga w Kostrzynie nr 22 na północy. To są wciąż inwestycje warunkowe, jak chociażby na południu A18, która jest pod klucz przygotowana z pozwoleniem na budowę, ale nie znalazła się w rządowych programach. Są to także inwestycje kolejowe. Na północy trasa nr 203, na południu „Berlinka” Berlin-Żary-Żagań do granicy z Dolnym Śląskiem. Również droga kolejowa na trasie Zielona Góra-Gubin. To są zadanie, które są wpisane do naszego RPO, ale inwestorem jest instytucja rządowa - PKP PLK. Zaprosiłam pana wojewodę i przyjął moje zaproszenie do wspólnych rozmów. Jesteśmy umówieni z PLK 29 grudnia w Zielonej Górze, prowadzimy negocjacje. Na pewno głos pana wojewody będzie nam potrzebny.

Jeżeli chodzi o instytucje w ochronie zdrowia, to - jak zaznaczyła marszałek - bardzo dużo zależy od Ministerstwa Zdrowia, bo minister jest koordynatorem realizacji tych inwestycji. - Pan wojewoda wydał pozytywne opinie dla budowy Ośrodka Radioterapii w Gorzowie, Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze, a także bloku operacyjnego w Nowej Soli. Są także inne potrzeby, inne oddziały pediatryczne m.in. w Gorzowie, też potrzebujące naszego wsparcia finansowego. Jest sposób, by te fundusze pozyskać, bo w rządowych programach jest więcej środków. W regionalnym programie mamy 40 proc., a na poziomie krajowym 60% z tego unijnego tortu wartego 400 mld zł. Jest więc o co się bić.

Tematem spotkania był także stan kontraktacji ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) dla Gorzowa i Zielonej Góry przez Miejskie Obszary Funkcjonalne obu lubuskich stolic. Pytali też o to dziennikarze. Marszałek odpowiedziała: - W tej chwili staramy się wykonać plan we wdrażaniu ZIT-ów. Prosiłam dzisiaj pana wojewodę, który wydaje decyzję dla ul. Kostrzyńskiej, gdyż zakontraktowanie tego projektu da nam wykonanie planu dla gorzowskiego ZIT-u (chodzi o uzyskanie 19 proc. kontraktacji ZIT do końca grudnia). Niestety musieliśmy przyjąć program naprawczy i już pan wojewoda interweniował u swoich dyrektorów, żeby ze szczególna troską potraktować to zadanie. Bardzo często powtarzam, że mam to szczęście pracować akurat w tym czasie. To złoty wiek dla Polski. Samorządy uzyskały dużo więcej środków do wdrażania na inwestycje niż w poprzednim okresie programowania, który zamknęliśmy. Jako regiony mieliśmy 25 proc. wszystkich środków dostępnych dla Polski. Teraz mamy 40 proc., czyli dużo więcej pieniędzy i prowadzimy bardzo przewidywalną politykę regionalną. Mamy to wszystko uporządkowane, jest aktualna strategia, wyznaczone priorytety i to wszystko się przekłada na programy inwestycyjne, które konsekwentnie realizujemy.

Dziennikarze pytali też marszałek o najważniejsze inwestycje samorządu województwa w przyszłym roku. - W ochronie zdrowia kluczowe zadania to budowa radioterapii w Gorzowie (21 mln zł na część infrastrukturalną), Centrum Matki Dziecka w Zielonej Górze - odparła marszałek Polak. - Najbliższe plany to zakontraktowanie projektu budowy mostu na Odrze w Milsku, to inwestycja warta ponad 100 mln zł. Planujemy również niezwykle ważne inwestycje z zakresu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Rusza zabezpieczenie Słubic. Walczyliśmy o to latami, to inwestycja warta 60 mln zł, natomiast ostatni etap zabezpieczenia Nowej Soli to 40 mln zł.

Podczas spotkania wojewoda wręczył marszałek bukiet czerwonych róż, a marszałek przekazała wojewodzie figurę aniołka z gołąbkiem pokoju.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości