Miliony wtopione w lotnisko

7 grudnia 2016, 13:35, red
430 złotych dopłacamy do każdego pasażera, który podróżuje samolotem z Babimostu do Warszawy lub z powrotem. I to pod warunkiem, że samolot wypełniony jest w całości i nie wozi powietrza.

Województwo lubuskie ogłosiło przetarg na loty z Babimostu do Warszawy. Kontrakt z firmą Sprint Air, która obsługuję te połączenia wygasa z końcem roku. Urząd chce wydać na „promocje regionu” poprzez organizację lotów przez 22 miesiące prawie 10 milionów złotych.

O przetargu napisała Rzeczpospolita, natomiast branżowy portal pasazer.com pokusił się o wyliczenia. Jak czytamy na stornach internetowych przewoźnik oferuje poranne wyloty z Babimostu i wieczorne powroty 33-miejscowym samolotem saab 340. SprintAir w 2016 r. za obsługę połączeń między Babimostem a Warszawą zainkasował 7,4 mln zł. - Jak wyliczyliśmy w 2011 r., spośród wszystkich dopłacających liniom lotniczym regionów, w Lubuskiem wartość umowy w przeliczeniu na pasażera jest najwyższa. Obecnie wynosi ona ok. 430 zł na pasażera i to przy założeniu 100-proc. wypełnienia samolotów Sprint Air-a.

Co ciekawe, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego nie przeznacza pieniedzy na utrzymanie lotniska, czy też wspomniane loty. Wszystko to jest wpisane w tzw. promocję województwa. Na czym ma polegać ta promocja? - Samorząd oczekuje m. in. promocji regionu na stronie internetowej przewoźnika, poprzez mailing oraz na pokładach samolotów. Na dwóch samolotach linii mają pojawić się też logotypy województwa – czytamy na portalu.

Jak wylicza portal pasazer.com, dzięki obsługiwanym przez Sprint Aira lotom nieco wzrosła liczba pasażerów w Babimoście. W 2012 r. było ich 10,7 tys., w 2013 r. - 12,2 tys., a w 2014 r. - 12,3 tys. W 2015 r. nastąpił duży wzrost do ponad 17 tys., ale było to spowodowane przekierowaniami czarterów z Poznania podczas remontu tego lotniska. Do końca października lotnisko w Babimoście odprawiło w tym roku 7,1 tys. pasażerów.  

- W 2015 r. Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost obsłużył 15 tys. 550 pasażerów. Wg badań przeprowadzonych przez dwie niezależne firmy analityczne (WYG International oraz ACI Europe) szacunkowy wpływ Portu Lotniczego na gospodarkę regionu w funkcji liczby obsłużonych pasażerów wynosi 735 zł na każdego pasażera. Oznacza to, że do regionu lubuskiego (do różnych podmiotów) przy obsłudze ilości pasażerów w 2015 r. wpłynęło dodatkowo z tego tytułu ok. 11 mln 430 tys. zł - wyjaśnia Zdzisław Smoła dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego.

Najtańszy bilet na samolot z Zielonej Góry do Warszawy kosztuje 99 złotych i jest to taryfa promocyjna, dostępna w wybranych rejsach. Z reguły bilet w jedna stronę kosztuje 199 złotych, ale możemy zapłacić też 349 złotych.  


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości