Wiadomości

Urzędnicy zrzucili się na opłatę grobu Jancarza

3 listopada 2016, 14:06, aw
Nasz artykuł o braku opłaty za grób Edwarda Jancarza od 4 lat wywołał lawinę komentarzy. Deklarację uregulowania opłaty wyrazili kibice Stali Gorzów, jednak miejscy urzędnicy ich uprzedzili.

W poniedziałek 1 listopada jako pierwsi poinformowaliśmy o braku opłaty za grób Edwarda Jancarza, legendy Stali Gorzów. Opłata za nagrobek żużlowca wygasła 17 stycznia 2012 roku. Temat ten wywołał burzę wśród mieszkańców miasta i zwolenników Stali.

Pojawiały się zarówno komentarze pozytywne, jak i negatywne. A kibice Stali Gorzów zaoferowali swoją pomoc i zbiórkę pieniędzy na zapłatę za miejsce na cmentarzu.

Lokalne radio ustami dziennikarza zaangażowanego w działalność klubu zarzucało naszemu portalowi szukanie afery i niepotrzebne nagłaśnianie sprawy. Temat podłapały również inne media, które informowały o braku opłaty.

Jednak jak się okazało, informacja która pojawiła się na portalu gorzowianin.com nie węszyła żadnej afery czy teorii spiskowej, a przyczyniła się do pomocy, którą zaoferowało miasto.

Rzecznik prasowy magistratu Ewa Sadowska poinformowała, że pracownicy Urzędu Miasta poruszeni obecną sytuacją miejsca spoczynku Edwarda Jancarza, osobiście uregulowali należności z tego tytułu.

Ustawa o cmentarzach nie wypowiada się na temat ewentualnych zwolnień od podnoszonych opłat cmentarnych. Na prośbę radnego Grzegorza Musiałowicza miasto przeprowadziło analizę dotyczącą szacunkowych wielkości opłat dla wyszczególnionych grup osób.

- Decyzja o rezygnacji z pobierania opłat za grób, dotycząca zbyt szerokiego grona adresatów (3.668 osób odznaczonych Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wlkp., 13 Honorowych Obywateli Miasta, 309 Sybiraków, 45 żołnierzy AK) mogłaby zostać negatywnie oceniona z punktu widzenia zasad prowadzenia racjonalnej i prawidłowej gospodarki mieniem komunalnym oraz dbałości o dochody gminy. Biorąc powyższe pod uwagę, należy zaznaczyć, iż zwolnienie z opłat za wykup i utrzymanie miejsca pochówków na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Żwirowej w Gorzowie tak znacznej liczby osób nie znajduje prawnego ani finansowego uzasadnienia – tłumaczy Ewa Sadowska.

Z kolei jeżeli chodzi o temat likwidacji grobu po nie wniesieniu opłaty, to ta praktyka jest stosowana przez wiele cmentarzy. Potwierdza to m.in. przykład z Bogdańca co widać na załączonym zdjęciu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości