• Dziś /-6°
  • Jutro -1°/-4°
Wiadomości

FIM nie zmienia zdania

21 marca 2011, 15:05
fot. Marcin Szarejko
W czwartek 17. marca podczas spotkania w Warszawie podjęto decyzję o pozostawieniu w Polsce starych tłumików. Z tą decyzją nie zgadza się Międzynarodowa Federacja Motocyklowa.

Już chwilę po podjęciu decyzji w Warszawie pojawiły się sprzeczne komentarze. Ze zwycięstwa cieszyło się całe polskie środowisko żużlowe, inne głosy płynęły natomiast między innymi ze Szwecji. Szwecki związek podjął decyzję, że żużlowy w ich lidze ścigać się będą na nowych użytkownikach. Pewne było, że decyzji PZM sprzeciwi się FIM. Dziś do siedziby Polskiego Związku Motorowego wpłynęło pismo od dyrektora generalnego Międzynarodowej Federacji Motocyklowej

Treść odpowiedzi FIM:

Drogi Panie Witkowski,
Odpowiadamy na Pana e-mail z dnia 16 marca 2011.

Zapoznaliśmy się z treścią przetłumaczonych oświadczeń złożonych przez Tomasz Golloba, Jarosława Hampela, Janusza Kołodzieja.

Przede wszystkim zaprezentowali oni argument, że nie są w stanie kontrolować motocykla w związku z wprowadzeniem nowego homologowanego tłumika.

Argument ten jest bezpodstawny:
- W 2010 roku odbyło się 48 zawodów zaliczanych do mistrzostw świata, w których używano nowych tłumików, jest to 960 wyścigów, 3840 okrążeń i 768 indywidualnych zawodników.

- Nie złożono do organów prawnych FIM ani jednej skargi w związku z nowym tłumikiem.

- Nie odnotowano ani jednego incydentu z powodu nowego tłumika.

- Według wszystkich producentów i tunerów, motocykle żużlowe nie tracą mocy i mają taka sama prędkość jak wcześniej. Jest to dobrze pokazane i dowiedzione przez testy i obecnie dzięki wiedzy ogólnej, pod warunkiem właściwie wykonanego ustawienia i tuningu silnika.

Fakty te i liczby pozwalają FIM stwierdzić, że nowy tłumik nie jest problemem dla bezpieczeństwa w sporcie żużlowym i stąd Przepisy Techniczne FIM dotyczące nowego homologowanego tłumika wprowadzone w 2010 roku nie będą zmienione.

Motocykl żużlowy zgłoszony do zawodów FIM z niewłaściwym tłumikiem nie zostanie odebrany przez Dyrektora Technicznego FIM a zawodnik wykluczony lub zdyskwalifikowany z zawodów.

Wszelkie działania sportowe łączą się z niebezpieczeństwem i ryzykiem. Jeżeli sportowiec/zawodnik uważa, że biorąc udział zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami naraża swoje życie i zdrowie, wtedy musi powstrzymać się od uprawiania tego sportu.

Z poważaniem
Guy Maitre
Dyrektor Generalny

rl


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości