• Dziś 17°/8°
  • Jutro 10°/4°
Wiadomości

Miasto zaoszczędziło 4 mln zł na inwestycjach

16 czerwca 2016, 11:40, red
fot. Marcin Kluwak
Tylko od początku tego roku władzom Gorzowa udało się zaoszczędzić ponad 4 mln na postępowaniach przetargowych. Dzięki temu, będzie można zrealizować 13 inwestycji, po przesunięciach budżetowych.

Przeprowadzone postępowania przetargowe na zadania „Przebudowa ulicy Towarowej wraz z przebudową ulicy Fabrycznej od skrzyżowania z ulicą Towarową do Ronda świętego Jerzego”, „Przebudowa obiektów mostowych w ul. Borowskiego wraz z przebudową drogi od ul. Dąbrowskiego do ul. Wyszyńskiego” oraz „Budowa Żłobka na ul. Maczka przy Przedszkolu Miejskim nr 17” wyłoniły oferty wygrywające, które okazały się w poszczególnych postępowaniach dużo niższe, niż zakładały kosztorysy inwestorskie. Środki, które pozostały do dyspozycji jako tzw. „oszczędności poprzetargowe” osiągnęły kwotę prawie 4 milionów złotych. W związku z tym, środki zostały przeznaczone na ważne dla mieszkańców działania inwestycyjne, które przyczynią się do poprawy komfortu życia w mieście.

INWESTYCJE

1.            900 tys. złotych na zadanie „Przebudowa ul. Piłkarskiej - II etap”

Dokończenie zadania inwestycyjnego przebudowy ul. Piłkarskiej na odcinku od ul Ryskiej do miejsca zakończenia robót w etapie pierwszym.

2.            90 tys. „Dostosowanie budynku Urzędu Miasta przy ul. Kazimierza Wielkiego 1 do potrzeb osób niepełnosprawnych”

Po otwarciu ofert na wykonanie windy budynku Urzędu Stanu Cywilnego mającej na celu usprawnienie osobom niepełnosprawnym korzystanie z obiektu, najniższa a zarazem jedyna oferta przekroczyła wysokość środków zabezpieczonych w budżecie na realizację powyższego zadania. Zaproponowano przesunięcie kwoty 90 tys. celem umożliwienia podpisania umowy na roboty budowlane.

3.            100 tys. „Wykonanie regulacji studni chłonnej w ulicy Kmicica”

To odpowiedź na liczne wnioski mieszkańców ulicy Kmicica, w której brak kanalizacji deszczowej oraz ukształtowanie terenu utrudnia normalne korzystanie z ulicy podczas intensywnych opadów deszczu co jednocześnie powoduje zalewanie części posesji wodami deszczowymi. Zadanie polegać będzie na zaprojektowaniu i odwodnienie ternu poprzez studnie chłonne naturalne, zbierające wody i odprowadzające do gruntu.

4.            50 tys. „Przebudowa ulicy Kostrzyńskiej”

W związku z uruchomieniem programu Program Współpracy Interreg V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 pojawiła się możliwość aplikowania o środki zewnętrzne w partnerstwie ze stroną niemiecką na zrealizowanie ostatniego odcinka ulicy Kostrzyńskiej od nowobudowanego węzła drogi S3 do granicy miasta. Dzięki temu możliwe będzie przebudowanie całej ulicy Kostrzyńskiej, gdzie w ramach środków zewnętrznych w programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych planowane jest przebudowanie całej ulicy Kostrzyńskiej od placu słonecznego do węzła S3 a w ramach środków z Interregu przebudowa odcinka już za nowym węzłem drogi ekspresowej, co pozwoli na płynne i bezpieczne poruszanie się pojazdów zmierzających w kierunku granicy polsko - niemieckiej. Środki te przeznaczone są na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w ramach tego programu.

5.            100 tys. „System ścieżek rowerowych”

Wykonanie dokumentacji projektowych na ścieżki rowerowe, aby ich realizacja w pierwszym etapie zapewniła jak najkorzystniejsze polaczenie istniejących dróg rowerowych z nowoprojektowanymi.

6.            150 tys. „Skarpa przy budynku Plac Słoneczny 12 A-E (Gorzowskie Murawy)”

W roku ubiegłym wykonana została dokumentacja projektowa na zabezpieczenie skarpy przy budynku Plac Słoneczny 12 A-E. Wykonanie zabezpieczenia murkiem oporowym obsypującej się skarpy Gorzowskich Muraw. Zaprojektowane zostały również schody na karpie, dzięki którym mieszkańcy w sposób bezpieczny będą pokonywać drogę do pracy czy też do szkoły.

7.            150 tys. „Budowa ciągu pieszo-spacerowego wzdłuż rzeki Kłodawki”

Wykonanie koncepcji programowo – przestrzennej około 2,5 kilometra ciągu pieszo -  rowerowego nad Kłodawką od ul. Roosvelta przez Park Róż do ul Nadbrzeżnej w ramach rewitalizacji miasta.

8.            300 tys. „Modernizacja budynku pod Urząd Miasta przy ul. Obotryckiej”

I etap prac projektowych rozbudowy urzędu miasta jak również za wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie prawomocnych decyzji na budowę windy wewnętrznej. To odpowiedź na potrzebę zapewnienia dostępu osobom niepełnosprawnym do budynku urzędu miasta w szczególności w związku z planowaną przebudową Sali Obsługi.

9.            120 tys. „Przebudowa pętli autobusowej  przy ul. Marcinkowskiego”

Wykonanie prac inwestycyjnych na istniejącej aktualnie pętli autobusowej przy ul. Marcinkowskiego w związku z wprowadzeniem na ulice Miasta nowych pojazdów autobusowych.

10.          150 tys. „Rewaloryzacja wybranych terenów zieleni Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Gorzowie Wlkp.”

Przygotowanie dokumentacji i dokumentów aplikacyjnych niezbędnych do złożenia w celu o ubieganie się o środki zewnętrzne w ramach w ramach działania 2.5 „Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych”. Pozwoli to zrealizować działania między innymi na terenach takich jak Skwer położony w kwartale ulic Sikorskiego, Chrobrego i Wełniany Rynek, Zieleń przyuliczna ul. Jagiełły na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Walczaka czy też Skwer Orląt Lwowskich z zielenią przydrożną i skarpą prowadzącą od ul. Bohaterów Warszawy do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy  ul. Chopina.

11.          40 tys. „Budowa wybiegów dla psów na terenie miasta”

W związku z planowaną potrzebą wyrażaną przez wielu mieszkańców, chcących czynnie spędzać czas w Parku Róż a będących jednocześnie właścicielami ukochanych czworonogów, postanowiono zapewnić w tej lokalizacji miejsce, w którym  możliwe będzie wyprowadzenie swoich wychowanków celem zapewnienia im możliwości spokojnego korzystania z tak zwanego wybiegu dla psów.

12.          50 tys. „Budowa schodów terenowych przy ul. Fabrycznej i Wał Okrężny”       

Wybudowanie dwóch nowych ciągów schodowych i przebudowa pozostałych trzech na błoniach przy ul. Fabrycznej i ul. Wał Okrężny, celem zapewnienia bezpiecznego korzystania z nich mieszkańcom Gorzowa biorącym czynny udział w organizowanych tam imprez. W roku bieżącym wykonanie w ramach tych środków kompleksowej dokumentacji technicznej wraz z decyzją administracyjną. Realizacja planowana jest na rok przyszły.

13.          600 tys. „Przebudowa ul. Sosnkowskiego”

Wykonanie dokumentacji wraz z budową ulicy Sosnkowskiego na odcinku 250 m wraz z budową miejsc postojowych bezpośrednio przy żłobku. Dzięki temu rodzicom będą mogli w pełni korzystać z tego obiektu. Jednoczenie pozwoli to na kompleksowe zrealizowanie ulicy Sosnkowskiego do miejsca połączenia z inwestycją deweloperską.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości