100 milionów dla Zielonej Góry, a dla Gorzowa...

23 maja 2016, 13:19, Marcin Kluwak
100 milionów złotych ba budowę Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze chce przeznaczyć do 2020 roku Urząd Marszałkowski. Na szpital w Gorzowie pieniędzy brak – i jak alarmuje radny Kruczkowski – sytuacja naszego oddziału dziecięcego jest w bardzo trudna.

W tej sprawie interweniują gorzowscy radni sejmiku – miejmy nadzieję, że z pozytywnym skutkiem. Radny Maciej Nawrocki zauważ,a że UMWL w latach 2016-20120 chce przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury medycznej w województwie lubuskim 120 milionów złotych, z czego 100 ma otrzymać Zielona Góra na budowę Centrum matki i Dziecka, a 20 milionów złotych – szpital powiatowy w Nowej Soli. - Wielospecjalistyczne szpitale w Gorzowie i w Zielonej Górze są placówkami o podobnej wielkości, dlatego uważam, że mają podobne potrzeby, a nawet szpital w Gorzowie ma większe – mam na myśli budowę radioterapii i centrum pediatrycznego – mówi radny województwa lubuskiego – Maciej Nawrocki.

Sprawą niedoinwestowanej i ciągle zapchanej gorzowskiej pediatrii zajął się tez radny Józef Kruczkowski. Według niego, co roku w gorzowskim szpitalu, liczba pacjentów wzrasta co roku o 6-8%. Radni otrzymali informację, że w 2013 roku liczba leczonych dzieci w szpitalu w Gorzowie wynosiła 2355 i była to największa ilość w całym regionie. W 2014 roku liczba ta wynosiła już 2518, a wykorzystanie łóżek wynosiło ponad 81 procent. - Oznacza to, że w szczytach zachorowań brakowało łóżek w salach chorych i dzieci musiały przebywać w innych pomieszczeniach – pisze w interpelacji radny Józef Kruczkowski. Obecnie na oddziale jest 40 łóżek, brakuje miejsc dla rodziców i opiekunów. Ze względu na stały niedobór miejsc na sąsiednich oddziałach, nie ma możliwości dokonania prostych zmian organizacyjnych.

To wszystko sprawia, że w największym szpitalu w regionie liczba małych pacjentów na jedno łóżko jest bardzo wysoka i wynosi ponad 58. Dla porównania w Zielonej Górze, na jedno szpitalne łóżko przypada 36 dzieci. - W kolejnych latach sytuacja będzie jeszcze trudniejsza z uwagi na to, że zmniejsza się liczba łóżek w szpitalach powiatowych, a skomplikowane jednostki chorobowe będą zwiększać liczbę pacjentów w szpitalach specjalistycznych – pisze radny Kruczkowski.

Samorząd województwa zdaje się jednak nie zauważać problemu, bo w odpowiedzi na interpelację czytamy o przeznaczeniu w latach 2008-2009 kwoty... 480 tysięcy złotych na remont i modernizację oddziałów dziecięcych. W tym samym piśmie możemy przeczytać, że co prawda plan rozbudowy oddziału dziecięcego gorzowskiej lecznicy został wpisany do Strategii Rozwoju WsZW w Gorzowie na lata 2014-2020, ale nie można jeszcze skorzystać ze środków unijnych, bo terminy rozpoczęcia konkursów w tym zakresie nie są jeszcze znane. Wszystko bowiem zależy od mapy potrzeb zdrowotnych, które opracować ma ministerstwo zdrowia.

W tym samym czasie, zarząd województwa znajduje ogromne pieniądze na placówki zlokalizowane na południu województwa. Radny Nawrocki wpadł na pomysł, aby 100 milionów przeznaczone na budowę Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze podzielić na trzy części. Dla wielospecjalistycznych palcówek usytuowanych w Gorzowie i Zielonej Górze przeznaczyć po 40 milionów, a 20 milionów dla szpitali powiatowych. - Szpitale powiatowe, wojewódzkie, czy kliniczne borykają się z podobnymi problemami finansowymi. Uważam, że pomoc ze strony samorządu województwa szpitalom powiatowym jest pomocą konieczną – wyjaśnia radny Nawrocki.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości