• Dziś 17°/8°
  • Jutro 10°/4°
Wiadomości

Deptak na Sikorskiego zaprojektują nam Francuzi

5 marca 2016, 21:11, aw
fot. Anna Warchoł
Władze Gorzowa rozstrzygnęły przetarg na projekt przebudowy ul. Sikorskiego. Wykona go firma Safege z Francji, która ma czas do końca października na przedstawienie dwóch wizualizacji deptaka.

Zamknięcie ul. Sikorskiego dla ruchu samochodowego na odcinku od skrzyżowania z Chrobrego do ul. Cichońskiego, to temat kontrowersyjny – wzbudza w gorzowianach skrajne emocje i tak samo jak dużo jest komentarzy pozytywnych, tyle również pojawia się negatywnych opinii.

Po ogłoszonym w lutym przetargu na projekt deptaka przy ul. Sikorskiego, a przy tym przebudowy skrzyżowania ul. Sikorskiego z Dworcową, Aleją Konstytucji 3 Maja i Orląt Lwowskich przyszedł czas na jego rozstrzygnięcie. Swoje oferty złożyły dwie firmy - pierwsza z Krakowa, która zaproponowała 852 tys. zł, natomiast drugi inwestor pochodził z Francji (ma swój oddział w Warszawie). Tutaj padła cena 867 tys. zł

Miasto zdecydowało, że to właśnie francuska firma Safege zajmie się projektowaniem ul. Sikorskiego. W tym tygodniu zostanie podpisana umowa z inwestorem, natomiast w połowie kwietnia projektant powinien przedstawić wstępną koncepcję przebudowy Sikorskiego w dwóch wariantach. Z kolei cała dokumentacja i ostateczny projekt powinien być gotowy do końca października 2016 roku. Same prace przy przebudowie centrum miasta mają ruszyć w 2017 roku.

Przypominamy, że pierwsza wersja deptaka jest „na bogato”. Zakłada stworzenie deptaka z którego zostanie wyłączony ruch samochodowy. Uwzględniając, że odcinek bezpośrednio przy Starym Rynku będzie miał typowo funkcjonalną i rekreacyjną rolę. Na odcinku od Chrobrego do Cichońskiego zostaną zlikwidowane wszelkie bariery architektoniczne oraz miejsca parkingowe. Ponadto zostaną wyznaczone nowe przystanki tramwajowe.

W planach jest również utworzenie przejazdu poprzecznego przez deptak pomiędzy ul. Dzieci Wrzesińskich i Herberta. Natomiast co do ul. Wełniany Rynek i Pionierów przejazd dla samochodów może pozostać lub droga może zostać zamknięta na zasadzie ślepej ulicy z wyznaczeniem przestrzeni do zawracania aut.

Natomiast druga wersja jest bardziej okrojona. Odcinek na którym zostałby wyłączony ruch dla samochodów obejmowałby skrzyżowanie od Chrobrego do Pionierów. Natomiast odcinek od Pionierów do Cichońskiego miałby zostać zaprojektowany tak, aby pojawiły się na nim elementy uspokojenia ruchu. Ponadto w koncepcji powinno znaleźć się rozwiązania dla mieszkańców i właścicieli lokalów usługowych, które zapewniłoby im dojazd.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości