Wiadomości

Dzielnice na start! W marcu ruszają konsultacje

26 lutego 2016, 14:20, Anna Warchoł
fot. Marcin Kluwak
Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, już niedługo ruszają konsultacje społeczne na temat podziału Gorzowa na dzielnice. Każdy z mieszkańców będzie mógł się wypowiedzieć w tej sprawie na jednym z ośmiu zaplanowanych spotkań.

Podział miasta na dzielnice, to było jedno ze sztandarowych założeń programu wyborczego obecnego prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego. - Chcemy zapoznać gorzowian z ewentualnymi konsekwencjami podziału miasta na dzielnice oraz wprowadzenia rad dzielnic. Chodzi tutaj m.in. o koszta prowadzenia rad dzielnic, trzeba też uwzględnić ewentualne diety radnych, jak i przekazanie części kompetencji do rad. Ważną kwestią będzie również przekazanie budżetu obywatelskiego, aby był on rozstrzygany w dzielnicach – mówił na początku grudnia 2015 roku w rozmowie z portalem gorzowianin.com  Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

I zgodnie z zapowiedziami konsultacje społeczne ruszają. W każdym z rejonów w którym odbywały się spotkania w ramach budżetu obywatelskiego, odbędą się również konsultacje w sprawie podziału miasta na dzielnice. Pierwsze zaplanowano na 10 marca dla rejonu Zawarcie, a ostatnie na 12 kwietnia dla mieszkańców osiedla Górczyn i Dolinki.

Spotkania będą otwarte dla wszystkich, którzy chcą wypowiedzieć się na temat rad dzielnic – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Podczas zebrań, pracownicy biura konsultacji społecznych i rewitalizacji będą dokładnie tłumaczyć na czym polegają rady dzielnic, a także odpowiadać na pytania mieszkańców.

Terminarz spotkań

10 marca godz. 17 – dla rejonu Zawarcie, Klub Spotkań „Przystań za Wartą” przy ul. Śląskiej 7a

15 marca godz. 17 - dla rejonu Śródmieście/Centrum, Klub Kultury „Jedynka” Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Chrobrego 9

17 marca godz. 17 – dla rejonu Piaski, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Puszkina 31

21 marca godz. 17 – dla rejonu Staszica, Klub „U Szefa” przy ul. Chełmońskiego 8

30 marca godz. 17 - dla rejonu Zakanale, Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Kobylogórskiej 110

5 kwietnia godz. 17 - dla rejonu Manhattan, Zespół Szkół nr 20 przy ul. Szarych Szeregów 7 (stołówka)

7 kwietnia godz. 17 - dla rejonu Wieprzyce/Słoneczne, Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II przy ul. Słonecznej 63 (sala konferencyjna)

12 kwietnia godz. 17 - dla rejonu Górczyn/Dolinki, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Czereśniowej 4e

Rady dzielnic i koszty

Utworzenie rad dzielnic i ich działalność nie musi być wcale droga i obciążać znacząco budżet miasta. Rady dzielnic działają w kilkunastu polskich miastach i bardzo dobrze się tam sprawdzają. Jednak my skupimy się na aglomeracjach zbliżonych do Gorzowa – nie będziemy się opierać na Krakowie czy Gdańsku czy Poznaniu, ale na mniejszych miastach. Pod lupę został wzięty Wałbrzych – 119 tys. mieszkańców oraz Koszalin – 109 tys. mieszkańców.

W pierwszym z nich, czyli Wałbrzychu funkcjonuje 11 rad dzielnic, w których radni nie pobierają żadnych diet - nawet przewodniczący rady osiedla. Natomiast budżet wynosi zaledwie 44 tys. zł. Pieniądze przeznaczane się na organizację imprez i festynów. Co ważne rady mają swoje siedziby w lokalach miejskich. Z kolei do zadań rad dzielnic należy: opiniowanie projektów uchwał Rady Miejskiej dotyczących wspólnoty m.in. w zakresie lokalizacji inwestycji, przebiegu tras linii komunikacyjnych czy też projektów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli chodzi o Koszalin, to tam funkcjonuje 17 rad dzielnic, które mają budżet w wysokości 1,3 mln zł, który jest przeznaczany na - 120 tys. zł na lokale, wyposażenie i obsługę, 365 tys. zł na budowę chodników, 342 tys. zł na place zabaw oraz 70 tys. zł jest to rezerwa celowa na radę. Tutaj przewodniczący rady pobiera dietę w wysokości 200 zł, również 200 zł mają sekretarze, a członkowie 80 zł – co łącznie daje kwotę 293 tys. zł rocznie.

Ciekawostką jest to, że nawet mniejsze miasta są podzielone na dzielnice. Ostrołęka licząca 53 tys. mieszkańców ma 16 dzielnic, które mają roczny budżet 73,6 tys. zł. Nawet w Gryficach, które mają 17 tys. mieszkańców utworzone zostały 4 rady dzielnic z budżetem 8 tys. na organizację imprez.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości