Gorzów piątym najzdrowszym miastem w Polsce

19 lutego 2016, 14:37, red/UMWL
fot. Anna Warchoł
W najnowszym „Rankingu Zdrowia Polski” nasze miasto znalazło się na piątym miejscu zestawienia, w którym brano pod uwagę stan zdrowia mieszkańców, zaplecze medyczne oraz dostępność leczenia.

Z wyników rankingu cieszy się marszałek województwa lubuskiego. - Ochrona zdrowia jest dla samorządu województwa jedną z najważniejszych kwestii. Udało nam się skutecznie przekształcić szpital w Gorzowie oraz wiele zmienić w lubuskiej ochronie zdrowia – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Gorzowski szpital dysponuje wysokospecjalistycznym sprzętem, nastąpiła poprawa warunków hospitalizacji, wyremontowano laboratoria, podpisano kontrakt na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz rozbudowano i zmodernizowano Blok Operacyjny. W ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła przekształcenie gorzowskiego szpitala.

Po pierwsze praca, po drugie zdrowie

 - Parę lat temu zapytaliśmy Lubuszan, jakie obszary są dla nich najważniejsze. Z badań tych wyszło jednoznacznie: po pierwsze praca, a po drugie zdrowie. Samorząd województwa opracował strategię promocji ochrony zdrowia i postawiliśmy przede wszystkim na promocję i profilaktykę. Nie wystarczy mieć cel, jasno kreśloną wizję, ale trzeba też wiedzieć, jak to zrobić – podkreśla marszałek. W strategii istnieją programy branżowe. Uruchomiono pilotażowy Program polityki zdrowotnej wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych płuc (tzw. Zdrowe płuca Lubuszan). Dzięki programowi udało się przebadać blisko 550 osób z województwa. W 30 przypadkach (5,52 % przebadanej populacji) wykryte zostały zmiany nowotworowe.

Gdzie żyje się najzdrowiej?

W rankingu brano pod uwagę trzy kategorie:

- pierwsza opisywała zaplecze medyczne (liczba szpitali, przychodni, personelu medycznego, wyposażenie placówek, programy profilaktyczne, działania samorządu – czy i ile prowadzi programów profilaktycznych, czy szpitale przyłączyły się do pakietu onkologicznego i jaki mają wynik finansowy),

- w drugiej ocenie poddano zdrowie mieszkańców (demografia, umieralność noworodków, przyczyny zgonów, choroby i in.),

- trzecia dotyczyła dostępności badań (czas oczekiwania na badania i wizyty u lekarzy specjalistów, opieka nad osobami starszymi).

Łącznie miasta i powiaty mogły otrzymać 406 pkt. Takiego wyniku jednak nikt nie osiągnął. Na pierwszy miejscu był Lublin, który zebrał 313 pkt., drugi Olsztyn (308), trzeci Rzeszów (290), czwarty Kraków (288) i piąty Gorzów Wielkopolski z 287 punktami. Dalej znalazły się: Elbląg, Bydgoszcz, Tarnów, Przemyśl i Opole.   


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości