Wiadomości

Dzieci podtruły się tlenkiem węgla

18 listopada 2015, 17:31, red
Do zatrucia tlenkiem węgla doszło w środowy wieczór w jednym z budynków przy ulicy Mickiewicza. Do szpitala została zabrana dwójka dzieci.

Oficer dyżurny gorzowskiej straży pożarnej zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla otrzymał od dyspozytora pogotowia ratunkowego. - Po przybyciu na miejsce, dzieci już nie było, zostały one zabrane przez pogotowie do gorzowskiego szpitala – wyjaśnia Bartłomiej Mądry, oficer prasowy KM PSP w Gorzowie. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu strażacy zbadali, czy w pomieszczeniach obecny jest tlenek węgla. - Faktycznie nasze czujniki wykazały tlenku węgla – dodaje B. Mądry. Źródłem miała być nieszczelna instalacja grzewcza.

Apeli nigdy dość

Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio powodować to, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza a więc nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Specjaliści radzą, aby nie zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, dokonywać okresowych, przewidzianych prawem kontroli instalacji wentylacyjnych i gazowych.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

- ból głowy,

- zawroty głowy,

- ogólne zmęczenie,

- duszność,

- trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny

- senność,

- nudności.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

• należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza;

• jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze;

• rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia;

• wezwać służby ratownicze (tel. 112),

Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości