Wiadomości

Trasa S3 będzie bogatsza o MOP-y

23 czerwca 2015, 09:26, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Na początku czerwca został rozstrzygnięty przetarg na zaprojektowanie i budowę dwóch par Miejsc Obsługi Podróżnych na odcinku drogi ekspresowej S3 w okolicach Gorzowa. Prace mają zostać zakończone do końca 2016 roku.

Przy nowoczesnych trasach szybkiego ruchu co kilkadziesiąt kilometrów są tak zwane Miejsce Obsługo Podróżnych – przeważnie są to po prostu parkingi dla samochodów osobowych i ciężarówek oraz toalety. A czasami dodatkowo stacje paliw i restauracje, tak aby podróżując można było na spokojnie zatankować auto i coś zjeść.

Tak miało być na nowej trasie S3, jednak do tej pory lubuski odcinek drogi od strony Szczecina w kierunku Zielonej Góry to „pustynia”. Przez kilkadziesiąt kilometrów, jeżeli nie zjedzie się do Gorzowa, Skwierzyny czy Międzyrzecza, to można zapomnieć o jakimkolwiek miejscu na postój, a co dopiero stacji benzynowej. Dlatego też często możemy spotkać zaparkowane osobówki oraz auta ciężarowe na pasie awaryjnym, co jest niebezpieczne i może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku.

Przetargi rozstrzygnięte

Na szczęście już niedługo to się zmieni. Zielonogórski odział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnął na początku czerwca przetargi na zaprojektowanie i budowę MOP-ów w okolicach Gorzowa – po jednym z obu stron trasy S3.

Pierwszy MOP „Marwice Wschód” i „Marwice Zachód” zostanie wybudowany około 10 km od Gorzowa, na 68 km drogi S3. Tutaj przetarg wygrała firma Maldrobud sp. z o.o. składając najtańszą ofertę na kwotę niewiele ponad 11,521 mln zł brutto.

Kolejna para MOP-ów „Popowo Wschód” i „Popowo Zachód” powstanie na 120 km trasy S3 w kierunku na Międzyrzecz. Budową tych MOP-ów zajmie się firma Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o., a koszt to ponad 13,262 mln zł brutto.

Będą parkingi, ale bez stacji benzynowych

Jeżeli ktoś miał nadzieję, że w nowo wybudowanych MOP-ach pojawią się stacje paliw czy restauracje, to będzie rozczarowany. Na tym etapie prac wykonawcy opracują projekt oraz wybudują niezbędną infrastrukturę, czyli parkingi dla samochodów osobowych i ciężarowych, chodniki, toalety i miejsca wypoczynku z elementami małej architektury.

Umowy z firmami zostały podpisane w drugiej połowie czerwca, a na realizację zadań wykonawca będzie miał 18 miesięcy, więc prace powinny zakończyć się do końca 2016 roku.

Jak podkreśla GDDKiA  na tym etapie nie pojawią się stacje paliw oraz obiekty gastronomiczne, ponieważ wykracza to poza kompetencje zamawiającego. Jednak będą prowadzone dalsze starania o pozyskanie operatorów, którzy w późniejszym czasie wybudują zarówno stacje paliw jak i restauracje. 

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości