Wiadomości

Białe lwiątko Kubuś nowym mieszkańcem Zoo Safari Świerkocin

20 maja 2015, 11:28, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Kubuś waży dziś niewiele ponad kilogram i jest niezwykle rzadkim okazem. Aby uratować lwiątko pracownicy zoo musieli zabrać go na pierwszą noc matce i dokarmiać. Teraz mały lew jest okazem zdrowia.

Biały lew Kubuś przyszedł na świat w nocy z 12 na 13 maja. Jest on drugim białym lwem, którzy urodził się w Polsce, natomiast pierwszym w Świerkocinie. Ten gatunek lwa jest niezwykle rzadki, w naszym kraju jest łącznie siedem białych lwów. Razem z małym Kubusiem trzy w Zoo Safari Świerkocin – jego matka i ojciec oraz cztery w innym zoo w centralnej Polsce.

Lwiątko waży obecnie niewiele ponad kilogram, a jak dorośnie jego waga będzie się wahać w okolicach 200 kg. Aby go uratować trzeba było zabrać go na pierwszą noc matce, która nie miała pokarmu.

– Pierwsza doba była bardzo ciężka. Lwiątkiem trzeba się opiekować jak dzieckiem. Obecnie muszę go karmić co dwie godziny – opowiada Jakub Rutkowski, opiekun zwierząt w Zoo Safari Świerkocin. Jak przyznaje, to jego szefowa wybrała akurat takie imię dla nowego mieszkańca zoo.  

- Dokarmianie lwa przy jednoczesnym pozostawieniu przy matce, to niekonwencjonalna metoda. Ponieważ zazwyczaj albo zabiera się całkowicie zwierzę od matki lub zostawia się przy niej, aby karmiła malucha. Natomiast u nas Kubuś jednocześnie jest dokarmiany butelką i spędza czas z matką, której w końcu włączył się instynkt macierzyński i zaczęła opiekować się lwiątkiem – wyjaśnia Monika Krych, zootechnik w Zoo Safari Świerkocin.

Turyści małego lwa Kubusia zobaczą najwcześniej za dwa miesiące, kiedy ten w pełni się usamodzielni.

Fotoreportaż


1/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

1/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

2/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

2/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

3/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

3/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

4/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

4/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

5/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

5/5 Nowy mieszkaniec ZOO Safari Świerkocin

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości