Wiadomości

Oszczędność czy ekologia?

2 maja 2015, 13:01, aw
fot. Bartosz Zakrzewski/archiwum
Gorzowski magistrat zastanawia się, jakie oświetlenie wprowadzić na ulicach, placach i drogach publicznych znajdujących się na terenie gminy. Warto postawić na drogie i ekologiczne LED-owe lampy hybrydowe czy na tańszą lampę zasilaną z sieci elektroenergetycznej.

Na terenie Gorzowa znajduje się prawie 12 tys. punktów oświetleniowych – z czego ponad 7 tys. należy do Enei, prawie 4 tys. do magistratu oraz niewiele ponad 400 do GDDKiA.  Warto podkreślić, że od 2010 roku każde nowe oświetlenie miasta jest projektowane i wykonane w technologii LED-owej.

Niestety w większości gorzowskie ulice są nadal oświetlane lampami sodowymi, które są najbardziej energochłonne i szkodliwe dla środowiska. Jednak do 2017 ma nastąpić wycofanie standardowych lamp sodowych – zostaną one zastąpione lampami LED-owymi.

Jednak pojawia się tutaj pytanie – które lampy LED-owe warto wybrać? Na najnowsze i najdroższe LED-owe lampy hybrydowe czy na tańsze i standardowe zasilane z sieci elektroenergetycznej?

LED-owe lampy hybrydowe są zasilane energią słoneczną oraz energię wiatru. Nie potrzebują zasilania z sieci elektroenergetycznej, więc nie generują kosztów związanych z opłatami za energię elektryczną oraz nie przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla, co sprawia, że są bardziej ekologiczne niż zasilane z sieci elektroenergetycznej lampy LED-owe. Decyzja o zastosowaniu tego typu latarni, ze względu na stosunkowo wysoki koszt zakupu, racjonalna jest tam, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy konieczną lokalizacją latarni a elektroenergetyczną siecią zasilającą. Ten typ doświetlenia najczęściej stosuje się na skrzyżowaniach dróg lokalnych, oddalonych od centrów przystankach autobusowych lub parkingach.

Hybryda kontra tradycja

Latarnia hybrydowa, gdzie zastosowano źródło światła typu LED o mocy 80 Wat kosztuje ok. 15 tys. zł brutto. Natomiast budowa oświetlenia LED-owego z siecią kablową oraz kosztami przyłącza elektroenergetycznego wraz z dokumentacją wynosi około 6,5 tys. zł brutto na 1 latarnię przy założeniu, że sieć oświetleniowa składa się z co najmniej 10 latarni. A dodatkowe roczne koszta eksploatacji jednej latarni wynoszą 332,59 zł.

Z punktu widzenia produktu przyjaznego dla środowiska lampa LED-owa powoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w źródle wytwarzania energii o 40 proc. w stosunku do istniejących w oświetleniu ulicznym lamp sodowych, natomiast LED-owa lampa hybrydowa nie wymagająca zasilania elektroenergetycznego, nie powoduje w ogóle wzrostu emisji dwutlenku węgla.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego Urzędu Miasta Gorzowa podkreśla, że decyzja o stosowaniu wolnostojących lamp LED-owych hybrydowych zamiast lamp LED-owych powiązanych kablową siecią elektroenergetyczną, każdorazowo musi być poddana analizie jako kompromis pomiędzy ekonomiczną opłacalnością a ekologią.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości