Wiadomości

Wyższe mandaty za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych i…

13 lutego 2015, 11:18, aw
fot. Anna Warchoł
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce wyższych mandatów dla kierowców, którzy parkują na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych czy na „kopercie”. Grozić miałby za to mandat w wysokości 800 zł. Ale to nie jedyne zmiany, które znalazły się w projekcie.

Nowe kwoty mandatów za niektóre wykroczenia przewiduje projekt rozporządzenia przekazany do uzgodnień przez  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Zgodnie z propozycjami kierowcy, którzy nie mają uprawnień do parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych lub zostawią swoje auto na „kopercie” zapłacą 800 zł mandatu.

Natomiast za samo posługiwanie się kartą parkingową do której nie ma się prawa, będzie grozić 300 zł mandatu.

Bez odblasków

Ponadto zmiany w wysokości mandatów mają również dotyczyć pieszych, którzy poza obszarem zabudowanym poruszają się bez elementów odblaskowych po zmroku. Skierowany do uzgodnień projekt rozporządzenia zakłada, aby nie określać konkretnej wysokości mandatu dla osoby, która nie spełni tego obowiązku, tylko wskazać jej górną granicę – do 100 zł.

Mandaty w wysokości 100 zł za brak kasku otrzymają nie tylko motocykliści, ale również kierowcy quadów.

Nietrzeźwi rowerzyści

Projekt zakłada również uregulowania kwestii kar dla nietrzeźwych rowerzystów. Dla przypomnienia od listopada 2013 poruszanie się rowerem pod wpływem alkoholu nie jest już przestępstwem, ale wykroczeniem. Dlatego też rowerzysta, który będzie w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) otrzyma mandat w przedziale 300-500 zł, natomiast nietrzeźwy (powyżej 0,5 promila) dostanie grzywnę w wysokości 500 zł.

R E K L A M A

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości