5 mln zł na budżet obywatelski?

27 stycznia 2015, 12:11, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Klub Platformy Obywatelskiej proponuje po raz kolejny zmiany w budżecie obywatelskim. Tym razem radni chcą nie tylko zwiększenia kwot na inwestycje, ale również podziału miasta ma osiem dzielnic oraz większej wiarygodności jeżeli chodzi o głosowanie.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowanych pięć zadań, po jednym z każdego okręgu.

I tak w 2015 roku rozpoczną się inwestycje: w rejonie nr 2 - modernizacja boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Konstytucji 3 Maja, całkowity koszt to 300 tys. zł. W okręgu nr 3 - rozbudowa terenu sportowo-rekreacyjnego przy boisku szkolnym na terenie Zespołu Szkół nr 14 przy ul. Mościckiego, koszt 190 tys. zł. W rejonie nr 1 - budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią i nowymi krawężnikami na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Towarowej, koszt 260 tys. zł. W okręgu nr 4 – budowa windy zewnętrznej przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 przy ul. Puszkina, koszt 250 tys. zł. W rejonie 5 – modernizacja chodników i parkingu przy ul. Stilonowej, koszt 195 tys. zł.

Całkowita wartość wszystkich inwestycji, to niecały 1,2 mln zł.

Jednak radni z klubu Platformy Obywatelskiej uważają, że ta kwota jest za mała jeżeli chodzi o budżet obywatelski. – Chcemy, aby na realizację przedsięwzięć przeznaczono jeden procent budżetu miasta, czyli około 5 mln zł – mówi Izabela Piotrowicz, radna z Platformy Obywatelskiej.

Budżet patrypacyjny

PO chce również, aby gorzowski budżet obywatelski był bliżej ludzi i zachęcał mieszkańców dzielnicy lub osiedla do uczestniczenia w projektowaniu lokalnych wydatków. Dlatego też chcą podzielić miasto na osiem stref. – Byłoby to Zawarcie, Zakanale, Śródmieście połączone z centrum oraz osiedle Piaski, Staszica, Wieprzyce z ul. Słoneczną, Manhattan oraz Górczyn – wylicza Piotrowicz.

W ten sposób na każdą z dzielnic można by przeznaczyć po 625 tys. zł. A realizowane byłoby to zadanie, które uzyskałoby największą ilość głosów.

Głosowanie przez SMS?

Do tej pory głosowanie na projekty w ramach budżetu obywatelskiego odbywało się drogą tradycyjną, czyli poprzez wrzucenie karty z głosem do urny oraz drogą elektroniczną.

Jednak radni idą dalej i chcą głosowania poprzez wysłanie wiadomości SMS. -  Jednak wcześniej trzeba będzie zarejestrować się w Urzędzie Miasta ze swoim numerem telefonu, aby wszystko było wiarygodne – podkreśla Patryk Broszko, radny z Platformy Obywatelskiej.

Oczywiście PO chce też wrócić do umieszczania numeru PESEL na kartach do głosowania, ale to czy tak się stanie będzie zależało od Katarzyny Osos, wojewody lubuskiego.

Multimedia

  • Izabela Piotrowicz (PO)

  • Patryk Broszko (PO)


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości