Wiadomości

Kłodawką do Poznania, Gorzowiakiem do Warszawy

14 grudnia 2014, 20:36, Marcin Kluwak
REGIO „Ujście Warty”, REGIO „Kłodawka” i REGIO „Wilda” – op poniedziałku, 15 grudnia kursować będą z Gorzowa do Poznania. Z rozkładu jazdy znika za to nocny „TLK Szczecinianin”. Zastąpi go poranny „TLK Gorzowiak”, który w stolicy będzie o 11:40

Zanim jednak o samych zmianach, dodatkowych pociągach i możliwościach przesiadkowych, kilka słów o nowych nazwach. Po raz pierwszy w historii pociągi REGIO kursujące przez Gorzów mają swoje nazwy. Teraz do Poznania, Krzyża, czy też w drugą stronę – do Kostrzyna możemy pojechać Kłodawką, Ujściem Warty, czy też Wildą. Nie ma oficjalnych informacji kto i jak długo myślał nad tymi oryginalnymi nazwami, ale idąc tokiem myślenia kolejarzy (czytaj: patrząc na trasę pociągu), śmiało można stwierdzić, że nazwy wzięły się od miejscowości – „Kłodawka” oczywiście od Gorzowa, „Ujście Warty” to zapewne od Kostrzyna, a dokładniej od pobliskiego Parku Narodowego, a Wilda od Poznania. Kilka rozkładów jazdy wstecz do Gorzowa jeździł IR Wilda – właśnie z tego miasta.


Nie nazwy jednak jeżdżą, a pociągi. Najważniejsze aby były na czas, było gdzie usiąść i nie było zbyt drogo. Obecnie bilet normalny do Poznania to koszt około 25 złotych. Od nowego rozkładu jazdy, w układzie „dobowym” gorzowianie zyskali jedno dodatkowe połączenie do stolicy Wielkopolski. Zyskali też oczywiście mieszkańcy wszystkich miejscowości na trasie tego pociągu.


Kierunek Poznań

Do tej pory z Gorzowa wyjeżdżały dwa bezpośrednie pociągi do Poznania. O 6:14 i 15:57. W stolicy Wielkopolski były odpowiednio o 8:32 i 18:07. Teraz będzie nieco inaczej. Najwcześniejszy pociąg startuje o 6:21, w Poznaniu jest o 8:35 – jest to REGIO Ujście Warty. Kolejny pociąg do Poznania wyjeżdża z Gorzowa o 9:41. Kłodawka dojeżdża na miejsce przeznaczenia o 11:58. Praktycznie bez zmian kursuje pociąg popołudniowy – REGIO Wilda. Wyjazd z Gorzowa o 15:58, przyjazd do Poznania o 18:10. Wszystkie powyższe połączenia obsługują Przewozy Regionalne.

Do stolicy Wielkopolski dotrzemy też dzięki PKP Intercity. Spółka ta likwiduje nocne połączenie ze Szczecinianinem, a daje nam poranny pociąg do Warszawy. Wyjeżdża on z Gorzowa o 5:54, w Poznaniu jest o 8:14, a w Warszawie o 11:40. Dzięki temu mieszkańcy naszego miasta mają aż 4 bezpośrednie połączenia z Poznaniem.


Kierunek Krzyż

Zmienił się też nieco rozkład jazdy pociągów kursujących do samego Krzyża. Niektóre pociągi, które kursowały do tej pory odjeżdżają z Gorzowa kilka minut później. Największa różnica jest w REGIO, który wyjeżdżał z naszego miasta o 13:41. Teraz będzie on odjeżdżał godzinę później – o 14:34. 10-15 minut wcześniej w trasę wyruszać będą też pociągi, które do tej pory wyjeżdżały o 17:01 i 19:05. Teraz odjazd z Gorzowa nastąpi odpowiednio o 16:51 i 18:46.


Kierunek Kostrzyn z Krzyża i Poznania

Automatycznie zmieniają się też godziny odjazdów pociągów do Kostrzyna. Zazwyczaj startują one z Krzyża, teraz będą trzy połączenia z Poznania. Pierwszy pociąg do Kostrzyna odjeżdża o 6:21 (z Krzyża 5:24). To najwcześniejsze poranne połączenie, którym możemy dostać się do Gorzowa i wydostać w kierunku granicy. Prawie 15 minut później odjeżdża z Gorzowa pociąg, który do tej pory wyruszał w kierunku Kostrzyna o 14:13. Teraz jego odjazd zaplanowano na 14:27. Jest to połączenie z Poznania (REGIO Kłodawka – odjazd ze stolicy Wielkopolski o 12:13). Ostatni pociąg, który wyjeżdża z Gorzowa w kierunku Kostrzyna to REGIO Wilda. Jedzie z Poznania – startuje tam o 19:07, w Krzyżu jest o 20:26, w Gorzowie o 21:19. Do Kostrzyna odjeżdża o 21:27. I właśnie ten pociąg jest ostatnią deską ratunku dla tych, którzy utknęli gdzieś w Krzyżu. Po 20:26 nic już nie ma, pozostaje nam czekać na połączenie poranne, bądź skorzystać z bardziej absurdalnych rozwiązań, o których za chwilę.


Gorzowiak powraca na tory

Po raz kolejny wraca poranne połączenie do Warszawy. Nie ma za to już śladu po dołączanym w Krzyżu nocnym „Szczecinianinie”. Poranny pociąg do stolicy, jak już wcześniej pisaliśmy, wyjeżdża z Gorzowa o 5:54. Pierwszy przejazd tego pociągu odbył się dzień przed jego oficjalnym wprowadzeniem. O 19.35, z 5-minutowym opóźnieniem, na dworzec główny w Gorzowie wjechał TLK Gorzowiak. Pociąg jedzie 5 godzin i 35 minut. Nie jest nigdzie łączony. Jedynie w Krzyżu standardowo zmieniana jest lokomotywa. Ze stolicy pociąg wyjeżdża o 13:55, w Poznaniu jest o 17:06, w Krzyżu o 18:30, w Gorzowie o 19:30. Podróż w jedną stronę, w klasie drugiej kosztuje 60 zł 30 groszy. W klasie 1 – 104 złote. Według rozkładu, nie ma w nim wagonów bezprzedziałowych, wagonu barowego, wifi, gniazdek. Jak na razie jest to bardzo krótki, bo 3-wagonowy pociąg.

 WIDEO: Pierwszy przejazd pociągu "TLK Gorzowiak" - z Warszawy do Gorzowa - na stacji Poznań Główny

Być może to tylko tak na początek, bo TLK Gorzowianin zajął w rozkładzie jazdy prestiżowy pociąg EIC Słowacki. Pociąg ten wyjeżdżał z Warszawy dokładnie o 13:55. Słowacki znika z nowego rozkładu jazdy. Pozostaje więc mieć nadzieję, że na tak uczęszczanej trasie 3 słabe wagony to zbyt mało.

WIDEO: "TLK Gorzowiak" - już na stacji docelowej. Autor - Eryk Przewoźny. 

 

Kierunek Zielona Góra

Dość spore zmiany czekają na tych, którzy podróżują szynobusem na trasie Gorzów – Zielona Góra. Nie zwiększa się ilość połączeń, ale za to pokonywać będziemy tę trasę nieco szybciej. Do Zielonej Góry odjeżdżały codziennie cztery pary pociągów – o 4:49, 9:32, 14:12 i 17:45. Teraz do samorządowej stolicy naszego województwa szynobusy odjeżdżać będą o 4:51 (7:06 w Zielonej Górze), 8:55 (11:05), 14:40 (16:43) i 18:41 (w Zielonej Górze o 20:59).

Podróż powrotna wyglądać będzie następująco: pierwszy pociąg wyjeżdża z Zielonej Góry o 6:18 (w Gorzowie 8:23), następne - 12:16 (14:10), 15:43 (18:22). Ostatni pociąg z Zielonej Góry wyjeżdża o 18:52 – w Gorzowie jest o 21:12.


Kolejowe absurdy

Jeżeli któregoś z mieszkańców naszego miasta w Krzyżu zastanie np. godzina 23, a nie będzie mógł nikt po Was przyjechać – nie ma co się martwić. Można przenocować w kolejowej poczekalni, lub wybrać się w nocną, absurdalną wycieczkę, jaką proponuje nam internetowy rozkład jazdy. 7 minut po północy wsiadamy do TLK Szczecinianin, którym podróżujemy do Poznania. Tam o 2:55 łapiemy pociąg do Frankfurtu nad Odrą, gdzie jesteśmy o 4:46. Dalej to już bajecznie prosto. Z niemieckiego Frankfurtu o 5:04 jedziemy do równie niemieckiego Werbig (pociągiem RB79816). W Werbig meldujemy się o 5:29. Stamtąd to już rzut beretem do Kostrzyna. Na pociąg czekamy tylko godzinę i o 6:54 meldujemy się na polskiej granicy. No i szukamy pociągu do Gorzowa. Prawda, że proste?

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości