• Dziś /3°
  • Jutro /-2°
Wiadomości

Gala Piosenki Żydowskiej w filharmonii

5 marca 2012, 10:04
(fot. archiwum Filharmonii Gorzowskiej)
"Rodzynki z migdałami - Leopold Kozłowski" to tytuł gali żydowskiej piosenki, która odbędzie się 9 Marca 2012 roku w Filharmonii Gorzowskiej.
Leopold Kozłowski (ur. 26 listopada 1918 r w Przemyślanach pod Lwowem) – muzyk, pianista, kompozytor, dyrygent; ostatni żyjący przedstawiciel autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany ostatnim klezmerem Galicji.

Podczas Holokaustu stracił oboje rodziców. W obozie pracy w Kurowicach należał do obozowej orkiestry. Uratował się wraz z bratem Adolfem dzięki ucieczce. Trafił do żydowskiego oddziału partyzanckiego Abrama Bauma „Bunia”

W 1944 wziął udział w obronie Hańczowa przed UPA. W trakcie jednego z napadu Ukraińcy zamordowali jego brata. Oddział, którego był członkiem, wszedł z czasem w struktury AK. PO wyzwoleniu wstąpił do LWP, gdzie dosłużył stopnia podporucznika.

Ukończył lwowskie konserwatorium w klasie fortepianu (1941) i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy.

Skomponował muzykę do filmów: „Austeria” w reż. Jerzego Kawalerowicza (1983), ”I skrzypce przestały grać” (1988) oraz „Skrzypce Rotszylda” (1988). Jako aktor zagrał w „Liście Schindlera” Stevena Spilberga, gdzie był także konsultantem muzyki gettowej, twórca opracowania muzycznego do polskiej sekwencji filmu „Wichry wojny” w reżyserii Dana Curtisa.

Opracował muzycznie sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dach”.  Wielokrotnie koncertował w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Ciekawostka: Leopold Kozłowski jest wnukiem Pejsacha Brandweina, który wraz z tuzinem swoich muzykujących synów założył najsłynniejszą w Galicji kapelę klezmerską. Wszyscy mieli profesjonalne wykształcenie muzyczne. Kapela braci Brandweinów grała nawet u marszałka Józefa Piłsudzkiego i na dworze cesarza Franciszka Józefa.

Występują:  Leopold Kozłowski fortepian, słowo o muzyce i tradycji
Katarzyna Jamróz, Marta Bizoń, Renata Świerczyńska, Kamila Klimczak – śpiew, Andrzej Róg – śpiew i recytacja, Halina Jarczyk – skrzypce, Jacek Cygan - śpiew i prowadzenie koncertu.


Start o godz. 19, Sala Filharmonii Gorzowskiej.

Cena biletu: 120 zł i 80 zł

fp

Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Imprezy


Pozostałe wiadomości