W najbliższy piątek w Sali Koncertowej Filharmonii Gorzowskiej zaprezentuje się pianista Fabio Bidini wraz z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej. W roli dyrygenta wystąpi Tomasz Bugaj.
Fabio Bidini jest jednym z czołowych pianistów młodego pokolenia. Pierwsze lekcja gry na fortepianie pobierał w wieku pięciu lat, a już pół roku później zaliczył swój pierwszy publiczny występ. W następnych latach wygrał jedenaście najbardziej znaczących włoskich konkursów pianistycznych, zdobywając jednocześnie szereg nagród publiczności i nagród specjalnych. Jest jednym z najmłodszych absolwentów w historii prestiżowej rzymskiej uczelni Conservatorio Santa Cecilia. Na jego muzyczny rozwój najsilniejszy wpływ wywarli Orazio Frugoni i Maria Tipo.
Sukcesy na licznych międzynarodowych konkursach, w tym na Ferruccio Busoni oraz Van Cliburn International Piano Competition, były początkiem jego światowej kariery. Fabio Bidini jest obecnie uznawany za jednego z czołowych pianistów młodego pokolenia, którzy pojawili się we Włoszech od czasu Arturo Michelangelego.
W swojej grze łączy niebywałą sprawność techniczną z poetyckim liryzmem. Ujęła ona londyńską publiczność w 1992 r. podczas jego debiutu w Barbican Center z towarzyszeniem London Symphony Orchestra pod batutą Michaela Tilsona Thomasa, w obecności Sir Georga Soltiego, Barbary Hendricks i Jamesa Galwaya. Wkrótce odniósł kolejny sukces w Ameryce Północnej, występując z Atlanta Symphony Orchestra pod batutą Joela Leviego.
Od tego czasu Fabio Bidini gra z najlepszymi orkiestrami na świecie, m. in. San Francisco Sympony, Dallas Symphony, Budapest Festival Orchestra, Chamber Orchestra of Philadelphia, The Philharmonia Orchestra of London, BBC Orchestra Wales, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowch (m. in. Carnegie Hall, Kimmel Center Philadelphia, Kennedy-Center Washington, Royal Festival Hall, Tonhalle Zürich, Rudolfinum, Auditorio Nacionál-Madrid, Auditorio de Zaragoza, Muziekgebouw Amsterdam). Współpracował z wieloma znakomitymi dyrygentami, by wymienić tylko Michaela Tilsona Thomasa, Ivana Fischera, Andreya Boreyko, Zoltana Kocsisa, Tadaaki Otakę, Jerzego Maksymiuka, Barry’ego Wordswortha czy Eriego Klasa.
Często zapraszany jest do udziału w międzynarodowych festiwalach, m. in. Tuscan Sun Festival Cortona/ Napa, Festival Radio France Montpellier Languedoc-Roussillon, La Roque d’Anthéron International Piano Festival, Stern Grove Festival, Arturo Benedetti Michelangeli International Piano Festival/ Brescia and Bergamo, Festival dei due Mondi.
W swoim szerokim repertuarze ma ok. 84 koncertów fortepianowych oraz dzieła od barokowych po współczesne. Często występuje także w składach kameralnych, m. in. z American String Quartet, Janacek Quartett, Brodsky Quartett, Szymanowski Quartet czy Zoltanem Kocsisem, Nikolajem Znaiderem, Wolfgang Emanuel Schmidt oraz wieloma innymi.
W swoim dorobku płytowym ma trzynaście albumów, nagranych dla wiodących wytwórni (m. in. BMG, Classichord, Musikstrasse, EPR).
W 2005 roku rozpoczął pracę pedagoga na wydziale fortepianu Universität der Künste w Berlinie. Od 2009 r. jest także profesorem na prestiżowej uczelni Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie. Fabio Bidini jest oficjalnym artystą Steinwaya.
Tomasz Bugaj to kierownik Katedry Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Był także Dyrektorem Muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (2006-2008), Dyrektorem Artystycznym i Głównym Dyrygentem Filharmonii Krakowskiej (w latach 1998-2005), a także dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi (1987-1990) i Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (1980-1984). Jest jednym z czołowych przedstawicieli powojennej generacji dyrygentów polskich.
Studiował dyrygenturę u Profesora Stanisława Wisłockiego w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jego współpraca z Warszawską Operą Kameralną zaowocowała licznymi tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych, dyrygując opery Haydna, Pergolesiego, Cimarosy, Paisiella, Telemanna, Haendla, Rossiniego i Donizettiego, specjalizując się – przede wszystkim – w dziełach Mozarta. Zdobycie w 1978 r. pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie w Bristolu otwarło przed nim możliwości występów z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta oraz kontakty z wieloma wiodącymi zespołami brytyjskimi, m. in. z orkiestrami: London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic czy BBC Philharmonic.
Współpracował z czołowymi orkiestrami w Polsce - Filharmonią Narodową w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, a także teatrami operowymi, w Operze Łódzkiej, Poznańskiej czy Gdańskiej.
Dyrygował orkiestrami i występował na całym świecie - Mozarteum w Salzburgu, Orquesta Simfonica de Bilbao, National Chamber Orchestra w Waszyngtonie, Orchestra of the RTE w Dublinie, Orchestra Sinfonica de Chile, Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo, Filharmonią Słowacką w Bratysławie, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie i wieloma innymi.
Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak Festival de Asturias, Bath Intemational Festival of Music and Arts, Berliner Festwochen, Festspillene in Bergen, Istambul International Festival, Wratislavia Cantans, Gaude Mater, czy włoskich festiwalach w Lucca, Mediolanie, Ravello i Taorminie.
Nagrywał dla wytwórni Orpheo, Polskie Nagrania, Yedang (Korea Południowa), Musiques Suisses oraz dla Polskiego Radia, TVP, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk i BBC.
PROGRAM: Carl Maria von Weber - Uwertura Oberon Franciszek Liszt - Koncert fortepianowy Es-dur Robert Schumann – III Symfonia Es-dur “Reńska”