27 stycznia o godzinie 19 w gorzowskiej filharmonii zaprezentowane zostaną kompozycje Astora Piazzoli.
Oryginalny styl stworzony przez Piazzollę znany jest pod nazwą „neuvo tango”. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, lecz kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania (podobnie jak wcześniej tango Igora Strawinskiego). Charakterystyczne jest dla niego nawiązanie do baroku: do formy passacaglii, do barokowego kontrapunktu w sposób nasuwający skojarzenie z fugą. Rytm tanga bywa wyraźny, ale równocześnie ulega wyraźnym zakłóceniom. Harmonia również odbiega od tradycji, dzięki chromatyce, a nawet dysonującej chromatyce. Cząste są nawiązania do jazzu. Stosowane są również niekonwencjonalne sposoby gry (jak w sonoryzmie), charakterystyczne dla brzmienia są glissanda. Wyraźnie zachowana jest natomiast charakterystyczna dla tanga atmosfera pewnej melancholii.
"Neuvo tango" stanowiło tak daleko posunięte przetworzenie tanga tradycyjnego, że wielu argentyńczyków do tego stopnia nie mogło się pogodzić z takim sposobem potraktowania ich narodowego tańca, że kompozytor spotykał się nawet z przejawami agresji.
W piątek utwory Piazzoli wykonają soliści: Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce) i Krzysztof Meisinger (gitara), a także Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej. Dyrygentem będzie Bernard Chmielarz.
Krzysztof Meisinger (ur. 1984) - w opinii wielu krytyków muzycznych i melomanów z całego świata jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Jest zwycięzcą i laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m.in: na V Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Kielcach (1998), Międzynarodowym Konkursie „GHITARALIA” w Przemyślu (2001), Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Kijowie (2007). Stypendysta m. in. Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Anna Maria Staskiewicz (ur. 1983) - z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Koncertowała m.in.: w Brazylii, Estonii, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, we Włoszech a także w wielu miastach Polski. Jest sześciokrotną stypendystką ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Nominowana do Paszportu „Polityki” (2003 i 2006) i do nagrody FRYDERYK 2006.