Stylową porcelanę żarską ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany w Żarach cały czas można podziwiać w budynku Spichlerza przy ulicy Fabrycznej.
Po raz kolejny pokazujemy w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim porcelanę, tym razem ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany w Żarach. Wystawa w zabytkowym Spichlerzu stanowi ciekawe połączenie surowej, drewnianej architektury z porcelanowym luksusem. Jest dużym wydarzeniem, niezwykle interesującym dla znawców i wielbicieli kruchych wyrobów porcelanowych. Na wystawie pokazanych jest ponad 360 przedmiotów z różnych okresów działalności Fabryki Porcelany w Żarach. Najwcześniejsze pochodzą z początku lat 90. XIX wieku, kiedy nowym właścicielem fabryki był Franz Böhme, a później jego syn Fritz. Są to wyroby porcelanowe bez dekoracji lub ręcznie malowane, a następnie zdobione sitodrukiem.
W trakcie prawie sześćdziesięcioletniej działalności wyprodukowano niezliczoną ilość form i motywów zdobniczych, o nowej jakości artystycznej. Zatrudniano w tamtych czasach czołowych projektantów. Na wystawie można obejrzeć wzory zaprojektowane przez profesora Artura Henniga, np. naczynia z dekoracją typu Japonica. Lata 20. i 30. minionego wieku znakomicie prezentują żarskie wyroby porcelanowe z ich prostą, ale szlachetną stylistyką w duchu art déco, które rozsławiły zarówno firmę, jak i to dolnołużyckie miasto z tak bogatą tradycją, przynosząc jednocześnie fabryce duże zyski. Miało to miejsce, gdy właścicielem fabryki był koncern C. & E. Carstens. Fabryka porcelany działała do lutego 1945 roku, do momentu zajęcia miasta przez Armię Radziecką.
W pomieszczeniu ekspozycyjnym na szczególną uwagę zasługują naczynia stołowe, np. serwis obiadowy „Mozart” z 1938 roku, według projektu H. Löffelharda. Obejrzeć można także serwisy do kawy i herbaty, komplety śniadaniowe, filiżanki do mokki, zestawy do konfitur, patery, bombonierki, wazony, świeczniki, talerze okolicznościowe i nieliczne figurki zwierząt. Stanowią one cenne świadectwo minionej kultury materialnej naszego regionu lubuskiego.
Wystawie towarzyszy folder wzbogacający wiedzę o tej niezwykłej Fabryce Porcelany, której wyroby mogły konkurować nawet ze słynnym Rosenthalem.
Ekspozycję można zwiedzać do 19 lutego 2012 roku w gorzowskim Spichlerzu przy ulicy Fabrycznej 1-3.
Janusz Michalski - kurator i autor koncepcji plastycznej wystawy