Wiadomości

Potrącenie pieszego na chodniku. Hulajnoga elektryczna w akcji – kierujący w szpitalu i z mandatem

18 lipca 2025, 13:10, Marcin Kluwak
Źródło: Lubuska Policja
Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o wypadkach z udziałem hulajnóg elektrycznych. Policja i lekarze apelują o rozsądek – bo nieostrożna jazda może skończyć się tragedią. W Zielonej Górze doszło do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia.

17 lipca na ulicy Sikorskiego w Zielonej Górze kierujący hulajnogą elektryczną potrącił pieszego, który prawidłowo poruszał się chodnikiem. Sprawca jechał z nadmierną prędkością, mimo że zgodnie z przepisami na chodniku powinien poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Nie zachował ostrożności ani nie ustąpił pierwszeństwa.

Na szczęście pieszy nie doznał poważnych obrażeń. Użytkownik hulajnogi nie miał tyle szczęścia – trafił do szpitala ze złamaną nogą. Za spowodowanie kolizji będzie musiał zapłacić również 1500 zł mandatu.

Przypominamy: co mówią przepisy o hulajnogach?
Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek:

  • korzystać z drogi lub pasa rowerowego, jeśli jest dostępny;
  • poruszać się jezdnią tylko wtedy, gdy ruch pojazdów jest ograniczony do 30 km/h;
  • sygnalizować skręty ręką lub kierunkowskazem;
  • korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy nie ma drogi dla rowerów – i wtedy jechać wolno, ustępować pieszym i zachować szczególną ostrożność.

Lekarze i policjanci apelują: lekkomyślna jazda na hulajnodze może skończyć się nie tylko mandatem, ale i poważnym urazem.

Marcin Kluwak

Marcin Kluwak

marcin.kluwak@gorzowianin.com

Podziel się

Komentarze

Elvis
Zobacz, jak wygląda Gorzów teraz – kamera na żywo

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości