• Dziś 22°/10°
  • Jutro 28°/15°
Wiadomości

Nośność regałów magazynowych – co warto wiedzieć?

27 maja 2025, 14:30, Artykuł partnera
Nośność to parametr, którego absolutnie nie powinno się lekceważyć podczas organizacji przestrzeni magazynowej. Co ona oznacza? Definicja jest dość prosta: mowa tu o parametrze, który określa maksymalną masę towaru, jaki można rozstawić na regale bez obaw o uszkodzenie całej konstrukcji. Taką nośność oblicza się zarówno w odniesieniu do pojedynczych półek, jak i całego regału.

Nośność regałów magazynowych. Jakie przepisy i normy?

Jeśli chodzi o nośność regałów, to jest ona regulowana m.in. przez normę PN-EN 15512:2009, w której znajdują się wytyczne dotyczące:

  • stabilności,
  • wytrzymałości,
  • obciążalności,

regałów wykorzystywanych na cele przemysłowe.

To jeszcze nie wszystko. Ważna jest również norma jakości PN-EN 15635 regulująca to, z jakich materiałów konstrukcyjnych może być wykonany regał magazynowy. Nie bez znaczenia jest również Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku – reguluje ono kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Nośność regału magazynowego. Co na nią wpływa?

Na nośność regału w magazynie wpływają m.in. takie czynniki:

  • ustawienie całej konstrukcji, która powinna być zakotwiczona do ściany lub podłoża,
  • ułożenie półek, które muszą być wsparte na odpowiednich wspornikach.
  • ilość towarów, które rozmieszcza się na półce – generalnie, masa towarów nie powinna przekraczać 75%-90% limitu zalecanego przez producenta danego regału. Takie działanie zapewnia swego rodzaju margines bezpieczeństwa, ponieważ jeśli na półce znajdowałby się towar o masie wynoszącej w przybliżeniu np. 95%-100% limitu, to podczas zdejmowania ładunku tylko z jednej strony można doprowadzić do uszkodzeń. Podobnych zasad należy przestrzegać, jeśli chodzi np. o regały do garażu.

Jak zatem widać, nośność regałów magazynowych to coś więcej niż tylko ogólne zamieszczone w instrukcji dostarczonej przez producenta. W praktyce składają się na nią tak różne elementy jak jakość wykorzystane materiały, ale także sposób montażu.

Wreszcie, nie bez znaczenia jest również prawidłowe, tzn. równomierne rozmieszczenie towaru na półkach regału magazynowego. Jeśli bowiem ładunek zostanie rozmieszczony np. tylko w jednym miejscu, to może dojść do uszkodzenia całej konstrukcji.

Podsumowanie

Nośność regałów magazynowych to kwestia, której absolutnie nie powinno się ignorować. Konsekwencje mogą być opłakane: straty materialne czy wypadki przy pracy. Wniosek, jaki z tego płynie, jest prosty: przed dopuszczeniem danej konstrukcji do użytku należy m.in. skonsultować się ze specjalistą ds. BHP.


Podziel się

Komentarze

Zobacz, jak wygląda Gorzów teraz – kamera na żywo

Imprezy


Pozostałe wiadomości