Martyna Jałowska i Łukasz Górzny mają po kilkanaście lat, ale już pełnią ważną rolę – są młodzieżowymi asystentami przewodniczącego Rady Miasta Roberta Surowca. Ich zadaniem jest kontakt z rówieśnikami i przekazywanie informacji o tym, czego brakuje młodym ludziom w Gorzowie. We wtorkowy poranek byli gośćmi programu Rozmowa z Gorzowa na antenie Radia Gorzów.
– Młodzież chce się angażować, tylko nie wie, jak zacząć. My możemy pomóc – mówi Martyna. Regularnie spotykają się z przewodniczącym, konsultują z nim różne tematy i przekazują mu głosy młodych gorzowian.
Łukasz zorganizował już spotkanie z młodzieżą w IV LO. Przyszło około 80 osób. Rozmowa dotyczyła tego, czego brakuje w mieście i jakie pomysły można byłoby wdrożyć.
– Padły bardzo konkretne propozycje, jak np. kino plenerowe czy powstanie Centrum Młodzieżowego – mówi Łukasz i dodaje, że jest już po rozmowie z dyrektorem biblioteki, podczas której ustalili, że właśnie tam powstanie miejsce, gdzie młodzież będzie mogła się spotykać, organizować kółka zainteresowań i rozwijać swoje pasje. Spotkania miałyby się odbywać głównie w weekendy.
Martyna i Łukasz przyznają, że dziś młodzież nie ma stałego miejsca, gdzie mogłaby się spotykać i działać. Często wybierają bulwary, parki albo po prostu spacerują po mniej zatłoczonych częściach miasta. – Chodzimy też na Wieprzyce, żeby posiedzieć w ciszy i spokoju – mówi Martyna.
W rozmowie pojawił się też temat schodów donikąd – dziś zamkniętych, zapomnianych przez wielu dorosłych, ale nie przez młodzież. – To część historii Gorzowa. Chcielibyśmy, żeby je odnowiono i żeby znowu były dostępne – mówi Martyna. – To może być miejsce, które przyciągnie ludzi, także spoza miasta.
Martyna i Łukasz mówią wprost – nowa forma wydarzenia, które ma zastąpić Wartownię, nie spełnia oczekiwań młodych. – Dla wielu osób to po prostu rozczarowanie. Nie wiadomo, co to ma być – przyznaje Łukasz. Poprzednia edycja miała różnorodną ofertę – od jogi, przez warsztaty, po koncerty. Ich zdaniem to był model, który działał. Teraz liczą, że miasto da przestrzeń na ich pomysły – np. wspólne przejazdy rolkami, kino na świeżym powietrzu czy warsztaty artystyczne.
Choć w Gorzowie działa Akademia im. Jakuba z Paradyża, młodzież niewiele o niej wie.
– Rozmawiałam z uczniami, którzy mówili, że nawet nie wiedzą, jakie są tam kierunki – mówi Martyna. – Gdyby uczelnia miała lepszy poziom i promocję, wielu młodych mogłoby zostać w Gorzowie. Dziś wielu uczniów wybiera Poznań, Szczecin czy Warszawę, bo gorzowska uczelnia nie budzi zaufania.
Martyna zwraca uwagę, że coraz więcej lokali w centrum jest zamkniętych. – Na Chrobrego czy Wełnianym Rynku lokale się zamykają, bo brakuje ludzi i zainteresowania – mówi. Ich zdaniem to problem, który dotyka nie tylko biznesu, ale całego miasta. Jeżeli nic się nie zmieni, młodzi nadal będą wyjeżdżać, a Gorzów będzie coraz bardziej pusty.
Od stycznia mieszkańcy Gorzowa nie płacą za komunikację miejską. Młodzi to doceniają. – To ułatwia poruszanie się po mieście, zwłaszcza dla uczniów – mówi Łukasz. – Nie trzeba już kombinować z biletami czy chodzić pieszo, bo brakuje drobnych. To zmiana, która ich zdaniem realnie poprawi dostępność miasta – również do kultury i wydarzeń.
Martyna i Łukasz chcą działać dalej. Rozmawiają z młodymi, zbierają propozycje, organizują spotkania, mają kontakt z miejskimi urzędnikami. Uważają, że młodzież zasługuje na więcej niż tylko festyny i okazjonalne imprezy.
– Gorzów ma potencjał. Tylko trzeba młodych potraktować poważnie – podsumowują.
![]() |
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie
25 września 2025
kup bilet |
![]() |
Muzyka Ludovica Einaudiego
18 czerwca 2025
kup bilet |
![]() |
Od Nowa: Mrozu | Zalewski | Igo | Smolik // Kev Fox | Mela Koteluk | Dawid Tyszkowski
27 lipca 2025
kup bilet |
![]() |
Amfiteatr HipHop Festiwal Gorzów
28 czerwca 2025
kup bilet |