W przypadku tych dwóch znaków najczęściej pomyłka przekłada się na zbędne hamowanie spowodowane tym, że jako kierowca spodziewasz się niebawem skrzyżowania, na którym masz ustąpić pierwszeństwa. Niestety w praktyce to Ty jesteś na drodze z pierwszeństwem i swoim hamowaniem wywołujesz w takiej sytuacji spore zamieszanie. Jeśli nikt za Tobą nie jedzie, to najprawdopodobniej nic wielkiego się nie stanie. Przyhamujesz, a następnie zorientujesz się, jak rzeczywiście wygląda sytuacja i będziesz spokojnie kontynuował jazdę. Gorzej jednak kiedy ciągnie się za Tobą cały sznur samochodów. Wtedy niewiele trzeba, żeby nastąpiła seria stłuczek.
W teorii każdy kierowca za Tobą powinien zadbać o zachowanie odpowiedniego odstępu. Ale zazwyczaj większość kierowców trzyma się dość blisko poprzedzającego go samochodu. Wystarczy, że wciśniesz ostrzej hamulec w ramach chęci oddania pierwszeństwa (które należy do Ciebie) i problemy gotowe. Dlatego pamiętaj, żeby nie lekceważyć żółtych trójkątów i nie traktować ich metodą na pamięć. Taka jazda prędzej, czy później będzie powodem niemałych kłopotów dla Ciebie i innych użytkowników drogi.
W zamyśle ten znak ma za zadanie ostrzegać kierowców przed zakrętem, na którym trzeba będzie dostosować prędkość, zachować szczególną ostrożność i generalnie przyhamować się z wyprzedzaniem, czy innymi takimi manewrami. Nie brakuje jednak przypadków, w których znak oznaczający niebezpieczny zakręt został postawiony w miejscu, gdzie tym zakrętem jest skromny łuk, który nie stanowi wyzwania dla kierowcy nawet przy sporych prędkościach. I to właśnie przekłada się na to, że kierowcy potrafią lekceważyć takie znaki. To bardzo niebezpieczny nawyk.
Chociaż spora część tych oznaczonych niebezpiecznych zakrętów nie wymaga od kierowcy żadnych szczególnych ruchów, to jednak mijanie tych oznakowań jak gdyby nigdy nic – może mieć masakryczne konsekwencje. Dotyczy to szczególnie dalszych wypadów, gdzie kierowca nie zna trasy, ale traktuje znaki na pamięć i nie robi sobie nic z zakrętu oznaczonego jako niebezpieczny. W skrajnych sytuacjach może się to zakończyć zderzeniem czołowym z samochodem z drugiego pasa bądź po prostu wyjechaniem poza drogę i zakończeniem podróży w rowie, bądź na drzewie. Dlatego nie powinieneś lekceważyć tych oznakowań. Zdarza się, że nie wymuszają one niemalże żadnego działania z Twojej strony, ale w większości sytuacji należy mieć się na baczności i mieć na uwadze ewentualnie przyhamowanie.
Przejeżdżasz przez 3 skrzyżowania jako kierowca z pierwszeństwem i przy dojeżdżaniu do czwartego widzisz znak oznaczający pierwszeństwo – tylko że przekreślony. Ta czerwona linia obecna na tej tablicy oznacza, że na najbliższym skrzyżowaniu musisz ustąpić komuś pierwszeństwa. Wydaje się to dosyć logiczne, zwłaszcza że przy samym skrzyżowaniu miniesz również znak Ustąp pierwszeństwa bądź STOP. Ale niestety fatalny nawyk jazdy na pamięć potrafi naprawdę sporo zamieszać na drodze. Jeśli zarejestrujesz okiem jedynie tablicę z pierwszeństwem, ale pominiesz te czerwoną kreskę, to najprawdopodobniej skończy się to tragicznie. Pamiętaj, że każda seria skrzyżowań, gdzie masz pierwszeństwo – musi kiedyś się skończyć. Dlatego powinieneś skrupulatnie obserwować każdy mijany znak informujący o organizacji ruchu na skrzyżowaniu. Tylko wtedy będziesz mógł poruszać się w pełni bezpiecznie.
Z jaką maksymalną prędkością można poruszać się w Strefie zamieszkania? To 20 kilometrów na godzinę. I chociaż to bardzo wolno jak na możliwości aktualnych samochodów, to lepiej nie lekceważyć tego ograniczenia. Pamiętaj, że nawet jeśli przez ostatnie tygodnie nie widziałeś w takiej strefie dosłownie nikogo i niczego, to może w końcu zdarzyć się dzień, w którym przed Twoim autem znajdzie się np. nieuważnie bawiące się dziecko. W takiej sytuacji będziesz w stanie natychmiastowo zatrzymać samochód i zapobiec tragedii. Przy prędkości większej niż 20 km/h może Ci się to nie udać.
Jak już wspomnieliśmy, w Polsce mamy naprawdę sporo znaków. Od zakazów, takich jak zakaz wjazdu wózków rowerowych, zakaz wjazdu ciągników rolniczych, zakaz ruchu pojazdów silnikowych, zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe, zakaz wjazdu autobusów, zakaz postoju w dni parzyste, zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych, zakaz wjazdu samochodów ciężarowych, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz wjazdu pojazdów z materiałami niebezpiecznymi, zakaz wjazdu wózków ręcznych, zakaz przekraczania prędkości określonej znakiem, zakaz skręcania w prawo, zakaz zawracania, zakaz skręcania w lewo, zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wyprzedzania, zakaz zatrzymywania się, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, czy zakaz postoju dni parzyste, przez znaki nakazu, takie jak nakaz jazdy prosto itd., po znaki ostrzegawcze, takie jak niebezpieczny zakręt i wiele więcej. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze tabliczki umieszczone pod znakiem i wiele innych rodzajów oznakowań.
Jak to wszystko ogarnąć? Dobrym rozwiązaniem będzie lista znaków zakazów na stronie https://oznakowaniedrogi.pl/znaki-zakazu/ oraz lista, którą możesz znaleźć na stronie https://oznakowaniedrogi.pl/znaki-nakazu/. Zapoznanie się z nimi oraz innymi materiałami edukacyjnymi obecnymi na tej stronie to świetny pomysł dla wszystkich, którzy chcą sobie nieco przypomnieć znaki, czy kompleksowo nauczyć się na egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Kliknij linki wyżej i dowiedz się więcej!
Mnogość znaków potrafi sprawić kłopoty nawet doświadczonym kierowcom. Dlatego nie warto przeceniać swoich umiejętności. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie skrupulatne monitorowanie oznakowań. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu. Pamiętaj przy tym szczególnie o znakach omówionych w tym artykule – traktowanie ich metodą na pamięć może skończyć się tragicznie.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
![]() |
Kabaret Neo-Nówka - Pokolenie DNA - Nowy Program 2025
21 listopada 2025
kup bilet |
![]() |
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |