• Dziś /-2°
  • Jutro /-4°
Wiadomości

Niebo nagle rozbłysło, było słychać huk. Amerykańska rakieta widziana nad Gorzowem

19 lutego 2025, 12:35, Anna Kluwak
fot. czytelnicy
Mieszkańcy Gorzowa, którzy nie spali przed godz. 5 rano, mogli zobaczyć mocny rozbłysk na niebie oraz usłyszeć huk. Okazało się, że nad województwem lubuskim i zachodnią Polską można było dostrzec spalające się szczątki rakiety Falcon 9.

"Kosmiczne fajerwerki" nad Gorzowem

W środę 19 lutego, przed godz. 5 rano, na niebie można było zaobserwować niecodzienne zjawisko, które wyglądało jak deszcz meteorytów. – "Kosmiczne fajerwerki nad Gorzowem o godz. 4:45" – napisał czytelnik. – "Mąż właśnie wrócił ze spaceru z psem w okolicach Netto na os. Górczyn. Nagle usłyszał hałas i zobaczył coś na niebie. Coś przeleciało na niebie, był straszny huk. Jaki inny mężczyzna się wystraszył, bo myślał, że to rakieta spadła" – opisuje czytelniczka Małgorzata.

Rakieta Falcon 9 spaliła się w atmosferze nad zachodnią Polską

Jak się okazało, dokładnie o godz. 4:45 w atmosferze nad zachodnią Polską spłonęły szczątki drugiego stopnia rakiety Falcon 9. Rakieta została wystrzelona 1 lutego 2025 z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii i wynosiła na orbitę 22 satelity Starlink z grupy 11-4.

Przelot nad Polską i kontrolowana deorbitacja

Jak informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", drugi stopień rakiety Falcon 9 jest odpowiedzialny za wyniesienie ładunku na docelową orbitę, po czym najczęściej ulega kontrolowanej deorbitacji. – Około godz. 4:49 był planowany przelot tego drugiego stopnia nad Polską i to właśnie wtedy, ok. 4 minut wcześniej, spłonął w atmosferze, co mogli zobaczyć mieszkańcy zachodniej Polski – mówi Karol Wójcicki.

Trajektoria rakiety Falcon 9 nad Polską

Trajektoria drugiego stopnia rakiety Falcon 9 przebiegała na linii Berlin-Poznań-Łódź-Lublin, następnie szczątki skierowały się w stronę Ukrainy. Z perspektywy centralnej Polski obiekt nadleciał od strony zachodniego horyzontu, przeleciał w zenicie i skierował się w stronę południowego-wschodu.

Czy rakieta stanowiła zagrożenie?

- Wejście w atmosferę drugiego stopnia rakiety Falcon 9 zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla ludzi na Ziemi. Większość elementów drugiego stopnia rakiety całkowicie spala się podczas ponownego wejścia w atmosferę z powodu ogromnego tarcia i wysokich temperatur (nawet do kilku tysięcy stopni Celsjusza) – opowiada Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach".


Podziel się

Komentarze

Elvis
Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości